A szervezet, amely a külföldi sajtó Izrael-ellenes elfogultságának leleplezésén dolgozik, a vizsgálatban súlyos etikai kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy ezek a fotósok a Hamász terroristái mellett voltak jelen.
Többek között felmerül a kérdés, hogy a fotósok tudtak-e előre a mészárlás szándékáról, és hogyan érkeztek ilyen gyorsan a helyszínre. A Hamász engedélyezte, hogy ott legyenek? Volt-e engedélyük ezeknek a riportereknek arra, hogy a terroristák mellett lépjenek be Izraelbe? Tájékoztatták-e a fotósok a szerkesztőiket arról, hogy a terroristákat kísérik, amikor azok az izraeliek elleni támadásokat hajtották végre?
A jelentés szerint a fotósok közelről dokumentálták civilek és katonák elrablását, egy tank elleni támadást és egy IDF-katona meglincselését. Emellett a CNN egyik szabadúszó újságírója képeket tett közzé az égő tankról, és elkísérte a terroristákat Gázába is.
Reuters, AP, CNN and NYT photojournalists arrived at border alongside Hamas, documenting murder of Israeli civilians. https://t.co/BV9pLN3GIY
— Ynetnews (@ynetnews) November 9, 2023
In the video, Hassan Eslaiah, a freelance who works for AP, CNN documented himself in front of an Israeli tank burning.@HonestReporting pic.twitter.com/NihSp388Bz
Az HonestReporting külön kiemelte, hogy Hassan Eslaiah gázai szabadúszó újságíró, akit az AP és a CNN is alkalmazott október 7-én, egy korábbi képen Yahya Sinwar Hamász-vezetővel ölelkezik, aki a mészárlás ördögi terve mögött is állt egyben. A CNN a hír kipattanása után megszakított minden kapcsolatot Eslaiah-val, bár kijelentették: "semmi okot nem találtak arra, hogy kétségbevonják tudósításainak hitelességét".
Az AP tagadta, hogy előzetes tudomása lett volna az október 7-i támadásról, Nicole Meyer szóvivő ugyanakkor leszögezte: "Az AP feladata az, hogy híreket és képeket rögzítsen a világszerte, bármikor bekövetkező eseményekről, még akkor is, ha azok szörnyűek és áldozatokkal járnak... Az AP mindenhonnan, így Gázából is, szabadúszóktól származó fotókat használ."
Shocking exposé by @HonestReporting: Photographers working for AP, Reuters, NY Times and CNN were embedded with Hamas on the Oct 7th massacre. Did they know about the attack beforehand?!
— Consul General Idit Shamir (@ShamirIdit) November 9, 2023
Gazan freelance journalist Hassan Eslaiah whom both AP & CNN used on Oct. 7.
Here he is… pic.twitter.com/T73dMrzlbv
A Jeruzsálemi Sajtóklub kijelentette: "Ha a hírügynökségek és a jelentős hálózatok képviselői valóban előre tudtak a várható mészárlásról, akkor
ez felveti a bűncselekményben való bűnrészesség vagy a gyilkosság megakadályozásának elmulasztásával kapcsolatos kezdeti aggályokat."
"A vizsgálat nehéz etikai kérdéseket vet fel, nemcsak a helyszínen tartózkodók, hanem a hálózatok és hírügynökségek vezetőinek magatartásával kapcsolatban is" - folytatódik a közlemény. "A kérdés az, hogy tudtak-e a Hamász szándékáról, és mégis hallgatólagosan jóváhagyták-e azt."
"Sürgetjük őket, hogy folytassanak alapos vizsgálatot, hogy megvizsgálják, miről is tudtak a mészárlás előtt, és hogy egy másfajta eljárás a részükről megmenthette volna-e sok ártatlan ember életét. Követeljük, hogy a lehető leghamarabb hozzák nyilvánosságra az eredményeiket, ahogyan a jelentéseket és a szörnyű képeket is terjesztették" - tették hozzá.
The National Public Diplomacy Directorate in the PMO views with utmost gravity that photojournalists working with international media joined in covering the brutal acts of murder perpetrated by Hamas terrorists on October 7th in the communities adjacent to the Gaza Strip.
— Prime Minister of Israel (@IsraeliPM) November 9, 2023
Az izraeli miniszterelnöki hivatal nemzeti közdiplomáciai igazgatóság közleményében kijelentik: "a legsúlyosabban elítéljük, hogy a nemzetközi médiával együttműködő fotóriporterek csatlakoztak a Hamász terroristái által október 7-én a Gázai övezethez közeli településeken elkövetett brutális gyilkosságokról szóló tudósításokhoz".
"Ezek az újságírók cinkosok voltak az emberiség elleni bűncselekményekben; cselekedeteik ellentétesek voltak a szakmai etikával.
Az éjszaka folyamán a GPO sürgős levelet intézett azon médiaszervezetek irodavezetőihez, amelyek ezeket a fotósokat alkalmazták, és felvilágosítást kért az üggyel kapcsolatban. A Nemzeti Közdiplomáciai Igazgatóság azonnali intézkedést követel."
Lapunk Izraelből tudósítő főszerkesztőhelyettese, Kulifai Máté a következőképpen reagált a hírre: "Ott voltak a túszejtések során, egy katona meglincselésénél, és egy sor attrocitásnál. Van olyan munkatárs, aki korábban a Hamasz kegyetlen vezetőjével is puszilkodott. Mégis kikkel dolgoznak együtt a nemzetközi médiaóriások??"
(Jpost/Hetek)