Nem akar lemaradni a Hetek legújabb kisfilmjeiről, podcast-adásairól? Iratkozzon fel Youtube csatornánkra itt!
"Ez a törvény ellentétes mindazzal, amit közös európai értékeinknek tekintünk"
- írta az Angela Merkel vezette szövetségi kormány államminisztere.
"Teljes szolidaritás és támogatás az LMBTIQ embereknek Magyarországon"
- tette hozzá a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa.
Az Országgyűlésben kedden elfogadott jogszabályok közül egy érinti a német államminiszter bejegyzésében szereplő közösséget. A 157 igen szavazattal, 1 ellenvoks mellett elfogadott jogszabály rendelkezik a pedofil bűncselekmények elkövetői nyilvántartásának létrehozásáról, és az iskolai szexuális felvilágosító foglalkozásokkal kapcsolatban is megfogalmaz előírásokat.
A törvény egyik beterjesztője, Selmeczi Gabriella kijelentette:
"Egy gyermek szexuális nevelése, terelgetése kizárólag a szülő dolga és joga, nem szabad engedni a lobbiszervezetek befolyásolásának"
Az ARD német országos közszolgálati televízió a tagesschau.de című hírportálján tudósítást és kommentárt is közölt az új törvényről. A kommentárban kiemelték: "meg kell hagyni, Orbán ért a negatív kampányhoz", hiszen a homoszexualitást a pedofíliával "egy kalap alá vevő törvénycsomaggal több legyet üt egy csapással", megalkot egy "új ellenségképet", támadhatja Brüsszelt, "halászhat szavazatokat a szélsőjobbon" és megoszthatja a 2022-es parlamenti választáson egységesen induló ellenzéket.
A keddi szavazás előestéjén az Európa Tanács emberi jogi biztosa, Dunja Mijatović a jogszabályt „az LMBTI-személyek jogainak és identitásának megsértéseként” írta le, mint ami "minden magyar ember véleménynyilvánítási és oktatási szabadságát korlátozza".
„A javasolt törvénymódosítások ellentétesek a nemzetközi és európai emberi jogi normákkal. Félrevezető és hamis azt állítani, hogy a gyermekek védelme érdekében vezetik be őket. ”
Az Európai Bizottság tüzetesen meg fogja vizsgálni a magyar törvényhozás által kedden elfogadott pedofilellenes törvényt - jelentette ki Christian Wigand, az Európai Bizottság illetékes szóvivője a jogszabállyal kapcsolatos újságírói megkeresésekre válaszolva a testület szerdai sajtótájékoztatójan.
A szóvivő hangsúlyozta:
"a bizottság lépéseket csakis saját hatáskörében tud tenni, először meg kell vizsgálnunk, hogy a magyar törvény milyen pontokon ütközik az uniós joggal, mielőtt következtetéseket vonnánk le. Máskülönben tetteink nem volnának hitelesek."
Wigand aláhúzta továbbá, hogy a bizottságnak világos az álláspontja a diszkriminációval kapcsolatban, az EU célja, hogy Európában mindenki úgy éljen, ahogy akar. A testület továbbá elkötelezett a LMBTI (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és interszexuális) közösségek védelme érdekében.
A tagállamoknak a gyermekvédelem érdekében olyan szabályozást kell létrehozniuk, amely egyensúlyban van az olyan alapvető jogokkal, mint az egyenlőség és a szólásszabadság.
Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy a magyar jogszabály aktiválhatja- e a jogállamisági kondicionalitási mechanizmust, kijelentette: a feltételrendszer az EU költségvetését és pénzügyi érdekét védi a jogállami kötelezettségszegésekkel szemben, abban az esetben, amikor ezek az uniós források kezelését is érintik.
"A magyar törvény és a jogállamisági mechanizmus alkalmazása között jelen esetben nem látok közvetlen kapcsolatot"
- tette hozzá.
Helena Dalli egyenlőségért felelős uniós biztos egy keddi nyilatkozatban kijelentette, hogy Brüsszel kész hasonló intézkedéseket foganatosítani a törvénnyel kapcsolatban, mint amelyeket a magukat "LMBT-mentesnek" nyilvánító lengyel régiókkal szemben alkalmaztak.
A bizottság tavaly elutasította a testvérváros-program finanszírozását hat olyan lengyel település számára, amelyek betiltották azonosnemű párok jogaiért folyó kampányokat.
A budapesti Amerikai Nagykövetség Facebook-oldalán aggodalmát fejezte ki az elfogadott törvénnyel kapcsolatban, nyilatkozatuk:
"Az Amerikai Nagykövetség mély aggodalmát fejezi ki a parlament által ma elfogadott törvény LMBTQI+ ellenes részei miatt. Az Egyesült Államok szerint a kormányok kötelessége a szólásszabadság előmozdítása és az emberi jogok védelme, beleértve az LMBTQI+ közösség jogait is. Ahogy Biden elnök az LMBTQI+ jogvédők felé a Pride-hónap alkalmából június 1-én tett nyilatkozatában fogalmazott, "Látunk titeket, támogatunk titeket, és inspiráló a teljes egyenlőség elérése érdekében mutatott bátorságotok."
A kommentelők keveselték Amerika aggodalmát, és határozottabb beavatkoást követeltek az ügyben: még olyan is volt, aki kijelentette, szívesen lemondana a szabadságáról és hagyná, hogy megszállja az országot Amerika, ha az azt jelentené, hogy az LMBTQ-közösséget nem éri hasonló korlátozás.
(MTI/Hetek)