Svájcot a pénzmosó államok EU-s feketelistájára tenné az Európai Néppárt
Eddig 21 állam került fel a listára, de Svájc lenne az első európai ország
Svájcot a pénzmosó államok EU-s feketelistájára tenné az Európai Néppárt

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

2022. 02. 22.
Az Európai Parlament legnagyobb politikai csoportosulása, az Európai Néppárt bejelentette igényét, hogy vizsgálják felül a svájci bankok pénzügyi gyakorlatát, valamint hogy vegyék fel Svájcot az EU feketelistájára. Ennek hátterében az állt, hogy a Credit Suisse svájci bank kiszivárgott dokumentumaiból kiderült, hogy ügyfeleinek jelentős része nyilvántartott bűnelkövető.

Érdekli a téma? Hasonló tartalmakért kövesse a Heteket Youtube-on is!

A svájci bankóriás állítólag már évtizedek óta olyan ügyfélkört szolgál ki, amelyben találni államfőket, titkosszolgálati vezetőket, valamint az emberi jogi jogsértést elkövető személyeket is.

Ha Svájc valóban felkerül a feketelistára, akkor komoly átvilágításokon kell átmennie, amelyeket olyan nemzetek tranzakciói esetében szoktak alkalmazni, mint Irán, Mianmar, Szíria vagy Észak-Korea.

Az EU pénzmosási feketelistáján jelenleg 21 ország szerepel, melyek közül egyik sem európai.

A kiszivárgott dokumentumokban foglalt megállapítások „a svájci bankok jelentős hiányosságaira mutatnak rá a pénzmosás megelőzése vonatkozásában” – fogalmazott Markus Ferber, az Európai Néppárt gazdasági ügyekért felelős koordinátora.

„Amikor a svájci bankok nem alkalmazzák megfelelően a pénzmosás elleni nemzetközi normákat, Svájc magas kockázatú országgá válik.”

A Néppárt azt követően tette közzé javaslatát, hogy a Credit Suisse ügyében lefolytatott nyomozás eredményei hétfőn nyilvánosságra kerültek.

A „Suisse Secrets” néven elhíresült nyomozás során a svájci bank olyan ügyfeleit azonosították be, akik többek között kínzásban, kábítószer-kereskedelemben, pénzmosásban, korrupcióban és más súlyos bűncselekményekben is érintettek voltak.

A Credit Suisse határozottan visszautasított minden olyan állítást, ami szerint jogsértést követett volna el. Szerintük ugyanis a médiában leközölt beszámolók „kontextusból kiragadott, szelektív információkon alapulnak, amelyek a bank üzleti tevékenységének célzatos értelmezéseihez vezettek”.

(RT/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!