Ez egy PR cikk
Hosszabb távon pszichés gondokat, depressziót okoz, pedig kezeléssel javítható az életminőség, sőt, akár meg is szüntethető a probléma. Ehhez persze az kell, hogy szakszerű segítséget kérjen az ember, ne szégyellje az állapotát.
A széklet visszatartása egyébként egy rutin, amely gyermekkorban alakul ki. A csecsemő hamar felfedezi, hogy irányíthatja ezeket az érzéseket, kimondottan jó érzéssel tölti el, hogy uralkodhat a teste felett. A szobatisztaságra nevelés egyik fontos állomása, hogy ezt a szabályozást tudatosan végezze a gyerek. Amint ez kialakul, egy olyan rendszer kezd működni, amelynek létezéséről nem is tudunk. Egészen addig, amíg homokszem nem kerül a fogaskerekek közé, és ki nem alakul például a székletinkontinencia. A záróizmok, a gátizomzat rendellenes működése, renyhülése okozhatja ezt. De van megoldás!
A széklet ürülésének szabályozása a végbél záróizma, a gátizmok és a végbél érpárnáinak a feladata. Adott időben a vastagbél az utolsó traktusában felgyülemlett székletet áttolja a végbélbe, ekkor jön az érzékelhető inger. Az idegvégződések érzékelik a széklet állagát, amit mindannyian megfigyeltünk már. Az agy ilyenkor eldönti, szabad-e az ürítés vagy várni kell. Jó esetben ezt tudjuk szabályozni. Sokszor van olyan helyzet, amikor egyszerűen nem lehetséges reagálni az ingerre, mert nincs lehetőség a közelben. Egy egészségesen működő szervezet, egy jól záró záróizommal ezt kontroll alatt tartja, egészen a mosdóig.
Azonban ha valami elromlott, megszűnik ez a képesség. Például szülés után a gátmetszés következménye lehet, időskorban az általános izomgyengeség és renyhülés, traumák esetén a fizikális sérülés, stb. Az ok többféle lehet, ezért kell szakemberhez fordulni. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ orvosai mind ezen területek szakértői, így Székesfehérvár és Budapest környékén hozzájuk is be lehet jelentkezni. Nem szabad halogatni az orvoslátogatást, hiszen már a korábbiakban volt szó arról, hogy a székletinkontinencia komoly pszichés teher, izolációt, depressziót okozhat.
A gyógymód meghatározása az októl függ. A rostban gazdag étrend, a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, a mozgás mind jó hatással lehetnek, de olykor speciális kezelésre van szükség. Ilyen a kismedencei biofeedback tréning, amely kimondottan a kismedencei izmokat stimulálja. Ez alatt műszereket helyez el az orvos a testen és a testben, amelyek visszajelzést adnak az állapotról, ez alapján elsajátítható az izmok helyes működtetése.
Ha nagyon rossz a helyzet, műtét is szóba jöhet, de a tapasztalatok szerint a biofeedback tréning elegendő szokott lenni.
(Fizetett PR cikk)