A Cambridge-i Egyetem és a Kaliforniai Technológiai Intézet kutatói közös projektjük során hoztak létre szintetikus embriókat embrionális őssejtekből úgy, hogy újraprogramozták a sejteket.
Az embrióknak nincs szívverése, és még az agyuk sem kezdett kifejlődni, de már vannak bennük olyan sejtek, amelyekből később ki szokott alakulni a méhlepény, a magzatburok, és maga a magzat is.
A tudományos „áttörés” súlyos etikai és jogi kérdéseket vet fel, hiszen a mesterségesen létrehozott embriókra jelenleg semmilyen szabályozás nem vonatkozik az Egyesült Királyságban, de a legtöbb másik országban se.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy az így megalkotott embriókkal mihez fognak kezdeni, hiszen illegális lenne beültetni például páciensek méhébe, a magzattá való "továbbfejlesztésükre" pedig még nem volt példa.
A tudósok célja az volt a kutatással, hogy megvizsgálják az emberi fejlődésnél a „fekete dobozt”, vagyis hogy hogyan fejlődnek ki a magzatok, mert a törvényi szabályozás szerint laboratóriumi körülmények között csak a 14. napig vizsgálhatják az embriókat, a várandósságoknál pedig csak később tudnak bekapcsolódni a folyamatba, vagy esetleg a kutatás céljára átadott embriókról végezhetnek kutatásokat.
(Guardian / Hetek)