Az elnök Kamala Harris alelnök és Merrick Garland igazságügyi miniszter társaságában, a fegyveres erőszak által érintett személyek és családtagjaik előtt úgy fogalmazott:
"az elnökként rendelkezésemre álló összes erőforrást felhasználom az amerikai nép biztonságának megőrzése érdekében és a fegyveres erőszak ellen."
Joe Biden bejelentette például, hogy utasította az Igazságügyi Minisztériumot: dolgozzanak ki új szabályokat az úgynevezett szellemfegyverekre.
Ezeket a kézzel összeállítható, sorozatszámmal nem rendelkező fegyvereket ugyanis nehéz nyomon követni. Ezen kívül az elnök jogi lehetőséget biztosítana az államok számára, hogy
elvegyék a fegyvert azoktól a személyektől, akiket veszélyesnek ítélnek meg.
Biden változtatna a stabilizátorral ellátott módosított pisztolyok besorolásán is, hogy azok a lőfegyvertörvény hatálya alá kerüljenek, valamint anyagi támogatást biztosítana az erőszakra hajlamos közösségek körében indított megelőző programok számára.
"A javaslataim közül egyik sem sérti a második alkotmánykiegészítést"
- mondta Biden, arra utalva, hogy a változtatások kritikusai gyakran azt hozzák fel érvként, hogy a tervezett döntések a szabad fegyvertartás alkotmányban rögzített jogának csorbulását okozhatják.
A fegyvertartás szigorítása azután került újra előtérbe az Egyesült Államokban, hogy a múlt hónapban két olyan súlyos támadás is történt, amelynek során az elkövetők lőfegyvereket használtak. Március közepén 10 embert mészároltak le egy élelmiszerüzletben a Colorado állambeli Boulderben, majd egy hét múlva egy fegyveres 8 embert gyilkolt meg a Georgia állambeli Atlantában.
"Minden nap 360 embert lőnek le az országban és közülük 106-an meghalnak"
- szögezte le Joe Biden.
Az elnök kifejtette: egyik legfontosabb feladatának tartja, hogy megszüntessék azt a jogi helyzetet, amely lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államokban a fegyvergyártó cégek nem vonhatók felelősségre.
"Az egyetlen iparág Amerikában, egymilliárd dolláros iparág, amelyet nem lehet beperelni"
- mondta az elnök, aki szerint a kongresszusnak mindenképpen lépnie kell ebben az ügyben.
"Biden veszélyezteti a második alkotmánykiegészítésből fakadó jogainkat. Most jelentett be egy újabb liberális erőfitogtatást, amivel el akarja venni tőlünk a fegyvereinket. Ezt NEM fogjuk megengedni Texas államban" - írta Twitteren Texas republikánus kormányzója, Greg Abbott.
Véleményével távolról sincs egyedül.
Alaszka republikánus kormányzója, Mike Dunleavy szerint Biden döntése
"nem fog életeket megmenteni, sem bűnözőket megfékezni, csupán lefegyverzi a törvénytisztelő polgárokat".
Iowa, Dél-Dakota, Idaho és Wyoming kormányzói szintén alkotmányellenesnek ítélték az elnök bejelentését.
(MTI/Daily Wire/Hetek)