Kifejtette, Izrael és Magyarország azon országok között van, amelyeket a nemzetközi szervezetekben és médiában a leginkább támadnak.
Sokaknak érdekében áll, hogy a két ország között érdekellentét legyen, de még soha nem volt olyan jó a kétoldalú együttműködés, mint most
Azt mondta, közép-európai országként Magyarországnak is az az érdeke, hogy béke és stabilitás legyen a Közel-Keleten. Ennek elérésére sok terv született már, de ezek mind kudarcot vallottak, és most a Fehér Ház tervének van a legjobb esélye, hogy egy előremutató folyamat alapjaként szolgáljon a béke és biztonság megteremtésére - közölte. Hozzátette: türelmesnek kell lenni, támogatni kell a terv alapján megvalósuló párbeszédeket, és bízni kell abban, hogy a felek leülnek egymással tárgyalni.
Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy a koronavírus-járvány jelentette kihívás egy új dimenzióját is megteremtette a magyar-izraeli együttműködésnek.
Európa teljesen védtelen volt a védőfelszerelések és -eszközök beszerzését illetően, ezért az egyik legfontosabb kötelességük, hogy stratégiai kapacitásokat építsenek ki, hogy maguk gyárthassák le a legfontosabb védőeszközöket, felszereléseket - magyarázta. Hozzátette, Izraellel együttműködésben világszínvonalú lélegeztetőgépeket gyártanak Magyarországon, és ezekből exportálni is tudnak.
A külügyminiszter hangsúlyozta: a Közel-Keleten Izrael az elsőszámú kereskedelmi és beruházó partnere Magyarországnak, az együttműködés lényeges területe a kóser élelmiszeripar, az önvezető autók fejlesztése és az űrkutatási együttműködés.
A sajtótájékoztató elején megállapodást írtak alá a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramról, valamint a magyar-izraeli űrkutatási együttműködés szorosabbra fűzéséről. Megegyeztek abban, hogy 50 izraeli hallgatót fogadnak majd magyarországi tanulmányokra.
Gabi Askenazi izraeli külügyminiszter leszögezte: Magyarország fontos barátja Izraelnek, és mindkét ország elkötelezett az együttműködésük fokozása mellett.
Az izraeli politikus a kétoldalú együttműködés fontos területei között említette a gazdasági kapcsolatokat: az autóipart, a mezőgazdaságot, valamint a lélegetzetőgépek közös gyártási kapacitásának bővítését, tekintettel a koronavírus-járványra.
Kitért arra is, hogy Magyarország nemcsak az Európai Unióban, hanem az ENSZ-ben és más nemzetközi szervezetekben is Izrael barátja.
Gabi Askenazi a regionális biztonság tekintetében kifejtette: a legnagyobb fenyegetést Irán jelenti, az ország nukleáris programja és regionális ambíciói nagy aggodalmat keltenek.
Irán megszegte a nukleáris programjára vonatkozó ígéreteit, ezért a nemzetközi közösségnek fel kell lépnie vele szemben, fokozni kell a rá nehezedő nemzetközi nyomást.
Szijjártó Péter azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország biztonságos ország a zsidó közösség és az odalátogató turisták számára, és zéró toleranciát hirdettek az antiszemitizmus ellen.
A magyar külügyminiszter Jeruzsálemben találkozik Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és Izhar Shai tudományos és technológiai miniszterrel is.
(Hetek/MTI)