Szülői beleegyezéshez kötné Ausztrália a facebookozást
Komoly büntetések kiszabását tenné lehetővé az új szabályozás
Szülői beleegyezéshez kötné Ausztrália a facebookozást

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2021. 10. 28.
Ausztrália a hét elején mutatta be azon szabályozási tervezetét, amely szerint a közösségi médiaoldalt működtető cégek szülői beleegyezéssel engedhetnék be a 16 éven aluli felhasználókat. Több millió dolláros bírságra számíthatnak azok a vállalatok, amelyek az előírásoknak nem tesznek eleget.

Az online adatvédelem előmozdítását célzó jogszabálytervezet megkövetelné az érintett cégektől, hogy minden ésszerű lépést megtegyenek a felhasználók életkorának meghatározása érdekében, valamint a gyermekek érdekeinek előtérbe helyezéséért az adatgyűjtéseik során. 

Ezzel olyan vállalatok számára teremtene Ausztrália új jogszabályi környezetet, mint a Facebook, a Reddit, a Bumble társkereső alkalmazás, vagy a Facebook tulajdonában lévő WhatsApp.

Visszaszorítani a techóriásokat

Ha valóban törvényerőre emelkedik a szóban forgó javaslat, Ausztrália az online adatvédelem terén a legszigorúbb szabályozást alkalmazó országok közé kerül majd – legalábbis a közösségi médiafelületek korhatár-szabályozása vonatkozásában.

Korábban egyébként a kormány már bevezette a kötelező engedélyezési díjakat a közösségi oldalak számára, és tervezi, hogy a jövőben szigorítani fogják az online félretájékoztatás és rágalmazás elleni törvényeket is.

Ezzel is szűkebb keretek közé szorítva a techóriások mozgásterét.

Tetemes összegű bírság

Törvénysértés esetén tetemes összegű büntetés kiszabását tenné lehetővé az új szabályozás: vagy a vállalat belföldi éves forgalmának 10%-át, vagy a szabályszegésből származó anyagi haszon háromszorosát, vagy pedig 10 millió ausztrál dollárt lehetne kiszabni. Jelenlegi 2,1 millió ausztrál dollár a kiszabható maximális bírság.

Hétfőn egyébként az adatvédelmet felügyelő információs biztos közzétette friss jelentését, melyben megállapította, hogy

noha a legtöbb közösségi médiaszolgáltatónál 13 éves kor az alsó korhatár, a besorolásokat gyakorlatilag a vállalatok kényszerítették ki – ahelyett, hogy független szervek megállapításaira alapozták volna a korhatár-besorolásokat.

David Coleman mentális egészségügyért és öngyilkosság-megelőzésért felelős miniszterhelyettes így nyilatkozott:

„A Facebook saját belső kutatásai mutatják azt, hogy a közösségi média platform milyen hatással lehet a fiatalok testképére és mentális egészségére” 

Ezzel a korábban kiszivárgott tanulmányokra utalt, melyek szerint a depressziót és a testképzavart csak súlyosbította a fokozott Facebook-, illetve Instagram-használat a fiatalok körében.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, egy korábbi Facebook-alkalmazott pedig azzal vádolta meg a vállalatot, hogy a közjó szolgálata helyett saját érdekeit helyezte előtérbe: a társadalmi feszültségek mérséklése, illetve a fiatalok egészsége háttérbe lett szorítva a többlet profit reményében.

A 37 éves Frances Haugen rengeteg belső dokumentumot szivárogtatott ki, melyek a techóriást a Cambridge Analytica-botrány óta tapasztalt legrosszabb válságba sodorták.

(Reuters/Hetek)
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!