A találkozón, melyen jelen volt többek között Olaf Scholz német kancellár, Lord Cameron brit külügyminiszter, Andrzej Duda lengyel elnök és Mark Rutte holland miniszterelnök, Macron kijelentette:
"Nincs konszenzus a szárazföldi csapatok hivatalos támogatásáról. Ez azt jelenti, hogy
semmit sem szabad kizárni. Mindent megteszünk, amit csak tudunk, hogy Oroszország ne győzedelmeskedjen".
Ez az első alkalom, hogy ilyen szinten és ilyen nyíltan szóba kerül egyáltalán a lehetőség, hogy európai országok - nemzetállami hatáskörben, vagyis nem NATO-művelet lehetősége merült fel szó - csapatokat küldjenek Ukrajna támogatására.
A találkozó végén Macron figyelmeztetett: "Oroszország álláspontja megváltozott. Arra törekszik, hogy további területeket foglaljon el, és nemcsak Ukrajnára, hanem sok más országra is szemet vet, így Oroszország egyre nagyobb veszélyt jelent".
A csúcstalálkozó után a résztvevők azt hangsúlyozták, hogy öt fő cselekvési területre összpontosítanak: ezek a kibervédelem, a katonai fegyverek és lőszerek közös ukrajnai gyártása, Ukrajna nagyobb katonai védelme az orosz csatlósnak számító Belarusz határán, a közvetlenül fenyegetésben lévő más országok (nemcsak a keleti NATO-tagok, hanem például Moldova is) védelme, valamint Ukrajna aknamentesítése.
Emmanuel Macron emellett egy új koalíciót megalakítását is bejelentett a hosszú és közepes hatótávolságú csapásmérő rakéták biztosítására.
Ragaszkodva ahhoz, hogy Oroszország legyőzése elengedhetetlen az európai béke és biztonság szempontjából, a francia elnök kijelentette, hogy
Európának a szavakról tettekre kell váltania, hogy egyértelmű döntések szülessenek egy Amerikától független európai védelmi pillér kiépítésére.
Arra a kérdésre, hogy a novemberi amerikai elnökválasztás kapcsán továbbra is támogatni fogják-e Ukrajnát, a miniszterelnök azt mondta: "Nem várhatjuk meg az amerikai választások eredményét, hogy eldöntsük, mi lesz a jövőnk. Európa jövője a tét, ezért az európaiaknak kell dönteniük. Ha mások is csatlakozni és segíteni akarnak, az fantasztikus, de ez csak egy plusz bónusz"."
Szerinte erre nem azért van szükség, mert Európa pesszimista, dacos vagy félénk, hanem egyszerűen azért, mert Európa jövője forog kockán.
Oroszország - mondta - "nem nyerheti meg ezt a háborút. Ez az egyetlen agresszor. Ez az egyetlen ország, amely ezt a háborút szította. Oroszország most már egyértelműen befolyásolja a saját biztonságunkat a hagyományos és a hibrid háború révén". De hozzátette: "nem állunk háborúban az orosz néppel".
Macron elmondta, hogy jelenleg az Ukrajnának szánt összes finanszírozás 30 százaléka Európából érkezik, de hozzátette, hogy ezt további kétoldalú és uniós szintű megállapodásokkal lehet növelni, így a lőszerellátás összességében a háromszorosára növelhető.
A cél szerinte az, hogy Ukrajna tárgyalásokat folytathasson a békéről és visszatérhessen teljes területi szuverenitásához.
(Guardian/Hetek)