George Floyd májusi, rendőri brutalitáshoz kötődő halála óta a Black Lives Matter vezetői és tüntetői a konföderáció jelképeitől volt amerikai elnökök, sőt, abolicionisták (azaz a rabszolgaság eltörléséért harcolók szerk.) szobrainak elpusztítására, ledöntésére szólítanak fel a rasszizmus elleni harc jegyében, melynek keretében a múltból is kiirtanák az elfogadhatatlan epizódokat és szereplőket (kérdés, hogy az abolicionisták hogy kerülnek a képbe).
Az eltörlendő elemek közé több aktivista, köztük, ahogy arról lapunk korábban beszámolt, Shaun King is, felvette a szerintük „fehér felsőbbrendűséget és rasszizmust képviselő” kereszténységet is, melynek fehér Jézus és Mária ábrázolásai „kiverték náluk a biztosítékot”.
Többen úgy hiszik, a hétvégi rongálások motivációja innen eredhet.
Mindeközben a közösségi média népe, nem csak katolikus, evangéliumi, sőt szekuláris konzervatív véleményformálók is rámutattak, milyen aránytalanul keveset foglalkozott a főáramú média a keresztény templomokat és szobrokat érő incidensekkel.
"Templomokat égetnek földig. Mi? Ez miért nem a nap vezető híre?”
- írta Mike Cernovich jobboldali író Twitter-videójában.
Why’s is the media refusing to acknowledge & condemn the many Catholic Churches vandalized or burned lately?
— Sean Feucht (@seanfeucht) July 12, 2020
People were worshipping INSIDE THE CHURCH in Florida yesterday when it was lit on fire!
Where’s the outrage?! 🤷🏼♂️
Sean Feucht, a kaliforniai Bethel evangéliumi keresztény dicséretvezetője és pásztora is feltette a kérdést: „Miért nem hajlandó a média elismerni és elítélni azt, hogy számos katolikus templomot rongálnak meg és gyújtanak fel mostanában? A hívek Floridában benn voltak az épületben, amikor felgyújtották! Hol a felháborodás?”
A 24 éves Steven Anthony Shields, a Marion megyei seriffiroda szerint a szombati napon, miközben a hívek misére készültek, belehajtott a Béke Királynője katolikus templom bejáratába, majd gázolajat szétlocsolva felgyújtotta az épület előcsarnokát. A templom előtere súlyosan megrongálódott.
A férfit nem sokkal később letartóztatták és gyilkossági kísérlettel, gyújtogatással, rablással és az igazságszolgáltatás előli elmeneküléssel vádolták meg.
Shields egy helyi lap szerint elmondta a nyomozóknak, hogy amit tett „csodálatos”, és hogy „küldetésen” volt. Mosolyogva, nevetve vallotta be, hogy felgyújtotta a templomot. A férfi hozzátette, skizofréniás és nem szedi a gyógyszereit.
A floridai incidenssel majdnem egyidőben egy 249 éves katolikus templom, a felújítás alatt álló San Gabriel is lángra kapott hajnali négy körül. A tetőszerkezet és a templom belsejét megemésztette a tűz, melynek okát még vizsgálja a rendőrség. Az őslakos aktivisták által elnyomónak bélyegzett Junipero Serra, kaliforniai missziós-rendszer alapítójának emlékművét érintő közelmúltbeli vandálakció azonban elképzelhető, hogy kapcsolódik az esethez, nyilatkozta Antonio Negrete kapitány a san gabrieli tűzoltóság munkatársa egy helyi televízióadónak.
“Ez egy újabb pont lesz, amit kipipálhatnak… tragikus veszteség a város számára. Erről voltunk ismertek.”
- tette hozzá.
Szombat éjjel egy bostoni templom előtt egy Mária-szobrot is felgyújtottak ismeretlen tettesek. A helyi rendőrség nyomozást indított a Szent Péter parókia előtt éjjel tíz óra körül gyújtott tűzzel kapcsolatban, mely megrongálta a Jézus anyját ábrázoló installációt, melyet a második világháború veteránjai emlékére állítottak évtizedekkel ezelőtt.
Egy másik Mária szobor is vandáltámadás áldozatává vált július tizedikén New York városában. A katolikus előkészítő iskola előtt álló szoborra az „IDOL” azaz bálvány, feliratot fújták még péntek hajnalban.
Az előkészítő iskola elnöke James Kuroly az incidenst „gyűlölet-cselekménynek” titulálta.
Trump elnök határozottan fellépett az emlékmű és szobordöntögetés ellen, elnöki rendeletet adva ki védelmükre, melynek megfelelően az elkövetők börtönbüntetéssel sújthatóak.
(Fox News)