Az álhíreket és dezinformációkat leleplező NewsGuard kutatást végzett, hogy kiderítse, mennyire elterjedt, hogy a mesterséges intelligencia (MI) ír cikkeket különféle témákban.
A kutatás során a szervezet majdnem 50 olyan oldalt talált, ahol magukat embernek kiadó chatbotok gyártottak tartalmakat, méghozzá nagy mennyiségben, hogy minél hamarabb bevételhez jussanak az oldalak üzemeltetői a hirdetésekből.
Némelyik több száz cikket gyárt naponta, és hamis narratívákat hirdetnek. Szinte az összes tartalmuknak egyhangú a nyelvezete, és ismétlődő kifejezésekből állnak, amelyek a mesterséges intelligenciára jellemző ismérvek”
- állapította meg a NewsGuard egyik munkatársa.
A chatbotok tartalmait közzé tevő oldalak angol, kínai, cseh, francia, portugál, tagalog és thai nyelvűek voltak, és majdnem a felüknél semmilyen nyoma nem volt annak, hogy emberi felügyelet vagy irányítás mellett irkálnának a chatbotok.
Az oldalak olvasottsága és sikerrátája változó: például az egyik oldalon a chatbotok sztárok életrajzait írják meg és teszik közzé, és 124 ezer ember követi az oldalt Facebookon, más oldalaknak viszont egyelőre egy olvasója sincs.
Ahogy arról beszámoltunk korábban, a legnagyobb német kiadó igazgatója szerint a jövőben már az MI veheti át az újságírók helyét, mert sokkal jobban tudja összesíteni az információkat, mint az emberek.
A hírek mögötti valós okoknak azonban majd továbbra is az embereknek kell utána járniuk.
A mesterséges intelligencia korlátlan térnyeréséről és veszélyeiről a Hetek friss lapszámában is olvashatnak.
(Guardian / Hetek)