Forrásaik szerint Izrael május 12-én kapott információt arról, hogy négy izraeli túszt tartanak fogva a Gázai övezet Nuszeirat menekülttáborának területén. Attól a naptól fogva
az izraeli hírszerzés minden ága folyamatos megfigyelés alá vonta a területet, hogy beazonosítsák, pontosan melyik házakban is lehetnek.
A Netflixen nagy népszerűségnek örvendő izraeli Fauda sorozatból is ismert elit fedett egységet, a misztaaravimot (palesztin területeken, beépített ügynökökkel operáló egységet) ezután be is küldték a területre, hogy további információkat gyűjtsenek.
🔴WATCH helmet cam footage from our troops detaling the exact steps of how Operation ‘Arnon’ brought 4 of our hostages home while under fire: pic.twitter.com/OLV6XlPqdt
— Israel Defense Forces (@IDF) June 14, 2024
19 napnyi intenzív információgyűjtést követően szilárd és pontos információkat szereztek az izraeli túszok hollétéről, akiket két különböző épületben tartottak fogva. Noa Argamanit az egyik épület első emeletén, a három másik túszt pedig egy 800 méterre fekvő épület 3. emeletén.
Június elején az információt a mára már feloszlott háborús kabinet tudomására hozták, és a hadsereget valamint a Sin Bet belbiztonsági szolgálatot egy túszmentési terv megalkotására kérték, míg az információkat szigorúan titkosították.
Body cam footage of the heroic hostage rescue of Noa Argamani by Israel Police’s Yamam forces, IDF, and ISA pic.twitter.com/XcqNgurhNb
— Israel Police (@israelpolice) June 15, 2024
Hogy biztosra menjenek, és előkészítsék a mentőakciót, egy másik fedett osztagot (akik között magukat hidzsábos palesztin nőnek maszkírozó katonák is voltak) küldtek be Nuszeiratba, akik
úgy tettek, mintha két, házat kereső nagycsalád lennének. Két régi, háztartási holmikkal megpakolt autóval érkeztek, és arra a kérdésre, honnan is jöttek, azt felelték, Rafahból menekültek az izraeli bombázás elől.
Végül sikerült "kivenniük" egy házat abban az utcában, ahol Noa Argamanit fogvatartották. Néhány napot azzal töltöttek, hogy beilleszkedjenek a helyi közösségbe, majd arra sétáltak, ahol a foglyokat feltételezhetően őrizték. Miután megerősítették az információt, a terroristák elleni harcra és túszmentésre szakosodott Yamam egység 28 katonája intenzív felkészülésbe kezdett.
A fedett ügynököket arra utasították, június 5-én feltűnés nélkül hagyják el az övezetet, négyen azonban maradtak, hogy biztosítsák, a túszokat nem szállítják más helyre. Június 6-án a Yamam katonái két teherautóban rejtőzve érkeztek meg a területre, majd a két épületet egyidőben rohamozták meg, nehogy a túszok bármelyikét baj érje, ha lebuknak.
Noa Argamani kiszabadítása simán ment, erről később több felvételt is nyilvánosságra hoztak.
„Noa, minden rendben van, hazavisszük”
– nyugtatja egy tiszt Argamanit a videón.
Hazavisszük, Noa. Biztonságban van, elvisszük a járműhöz”
– bátorították folyamatosan, majd a mentőhelikopterhez vitték, ami hazaszállította Izraelbe édesapjához és végső stádiumú rákban szenvedő édesanyjához.
EXCLUSIVE FOOTAGE from the helicopter that brought Noa back home from Hamas captivity: pic.twitter.com/PQypAUwRba
— Israel Defense Forces (@IDF) June 8, 2024
A többi három túsz kiszabadítása már nem ment ilyen simán. Őket egy Hamász-aktivista tartotta fogságba fiával, aki az Al-Jazeera újságírója is volt egyben. Az egység egyik fele létrákon keresztül mászott közvetlenül a szobába, a másik a lépcsőn érkezett a főbejárathoz. Erőteljes tűzharc alakult ki, mivel kiderült, a lakásban mintegy 30 terrorista őrzi a túszokat. Gránátokkal, géppisztolyokkal, sőt, rakétavetőkkel is az izraeli katonáknak támadtak. A tűzharc alatt a túszok a fürdőszobában bujkáltak.
You thought Fauda was badass, this is the real deal! 💪🏻🇮🇱
— The Mossad: Satirical, Yet Awesome (@TheMossadIL) June 10, 2024
Watch the Yamam unit's thrilling rescue of Shlomi Ziv, Almog Meir Jan and Andrey Kozlov, their evacuation by helicopter and their approach to Tel Hashomer hospital. pic.twitter.com/S19QnQaL8t
Végül minden terroristával sikerült végezni, de az épület körüli alagutakból újabb terroristák tucatjai indítottak újabb támadást az izraeliek ellen, többek között RPG-kkel is, miközben azok az utcán menekültek járművük felé. A jármű felrobbant, így jött a B-terv: több száz készenlétben álló izraeli katona vonult be tankokkal és gyalogosan a táborba, miközben hadihajókról és harci helikopterekről fedezték őket.
Ez végre menekülési útvonalat nyitott a túszok számára.
Hazatérése után az egyik túsz, Andrej Kozlov súlyos pszichológiaikínzásról számolt be, de szüleinek azt is hozzátette:
"Olyan dolgokon mentünk keresztül, amiket soha nem fogok tudni elmondani nektek"
"We experienced things that I will never tell you."
— Aviva Klompas (@AvivaKlompas) June 12, 2024
-Rescued hostage Andrey Kozlov told his parents pic.twitter.com/rU1oe4mRXp
A Hamász azt állítja, hogy a menekülttábor zsúfolt utcáin zajló mentőakció során 274 palesztin halt meg. Az IDF szerint azonban 104 palesztin halt meg vagy sebesült meg - mindannyian a Hamász terroristái vagy a terrorszervezettel együttműködő fegyveres civilek voltak.
A harc után a három elraboltat (akik végig megőrizték hidegvérüket) a harcosok a rájuk váró izraeli helikopterek egyikéhez vezették, és Izraelbe repítették őket.
(JC/Hetek)