A robbanásos vulkánkitörések "legpusztítóbb jelensége" a sűrű, gyorsan mozgó, megszilárdult lávadarabok, vulkáni hamu és forró gázok alkotta törmelékár - olvasható a The Guardian című brit napilap online kiadásában.
Az olasz országos geofizikai és vulkanológiai intézet (INGV) munkatársa, Roberto Isaia szerint a Vezúv kitörésekor felszabadult halálos törmelékár
"hőmérséklete meghaladta a 100 Celsius-fokot és szén-dioxidot, kloridokat, izzó hamurészecskéket, valamint obszidiánt tartalmazott".
Az olaszországi Bari Egyetem, az INGV és az Edinburgh-ben működő brit földtudományi központ kutatóinak tanulmánya megerősíti, hogy
Pompeji lakóinak esélye sem volt a menekülésre.
A természeti katasztrófában meghalt csaknem kétezer ember többsége megfulladt az otthonában vagy a város közterein. A szakemberek által kidolgozott modell szerint a gázok, a hamu és a vulkáni részecskék 10-20 percre boríthatták be a várost.
Isaia szerint lehetséges, hogy néhány tucat emberrel a kráterből kilövellt és Pompejire zúdult kőzetdarabok (lapillik) végeztek, de a többség megfulladt. A szakember szerint a törmelékár néhány perccel a kitörést követően érhette el a várost.
"Az a 15 perc abban a pokoli felhőben végeláthatatlannak tűnhetett. A városlakók valószínűleg el sem tudták képzelni, hogy mi történik velük. A pompejiek együtt éltek a földrengésekkel, a vulkánkitörés azonban ismeretlen volt számukra, ezért meglepetésként érte őket az izzó hamufelhő"
- tette hozzá a szakember.
Vesuvius wiped out all life in Pompeii in 15 minutes, study suggests https://t.co/T6XDSvHwWC
— Guardian news (@guardiannews) March 22, 2021
Isaia szerint a kitörési oszlop összeomlása okozhat törmelékárt. A törmeléklavina óránkénti több száz kilométer sebességgel száguldhat lefelé a vulkán oldalán.
Ma Pompeji Olaszország második leglátogatottabb régészeti helyszíne a római Colosseum után. Az ókori romváros tavaly nagyjából egymillió látogatót vonzott.
A Rejkjaviktól 30 kilométerre fekvő Fagradalsfjall-hegyen hatalmas hasadék tátong, melyből láva folyik a felszínre.
Péntek este vulkánkitörés történt Izland délnyugati részén a Fagradalsfjall-hegyen, ami mindössze 30 kilométerre fekszik a fővárostól Rejkjavíktól. A kitörés következtében 500-700 méteres hasadék nyílt meg a hegy keleti oldalán, melyből folyamatosan ömlik a láva. A kiömlő láva nagy területet borított be, de egyelőre nem fenyeget lakott területeket.
A drone pilot has captured incredible footage of a volcano erupting in Iceland.
— Channel 5 News (@5_News) March 22, 2021
Bjorn Steinbekk risked losing his FPV drone as he flew the camera directly over the lava as it continued to shoot and spill from the Fagradalsfjall volcano near Iceland's capital, Reykjavik. pic.twitter.com/Uo3swR3q63
A területet február 24-től kezdett egyre aktívabbá válni, azóta több mint 40 000 földrengést regisztráltak. Pár órával a kitörés előtt egy 3.1-es erősségű földrengést mértek a Fagradalsfjall-hegytől 1,2 kilométerre, írja a BBC.
Izland ezen részén utoljára 800 évvel ezelőtt tört ki vulkán.
(Hetek/MTI/BBC)