A döntést Robert J. Contee, a főváros rendőrfőnöke jelentette be sajtótájékoztatóján.
Körülbelül 6700 katona, kiknek egy része fegyvert is viselni fog, szerdán már el is foglalta a helyét a Capitoliumban. A 20 ezer gárdista 20 amerikai államból fog érkezni, hétvégére már tízezren lesznek Washington D.C.-ben.
Ez a szám a CNN szerint legalább háromszor annyi, mint a jelenleg Afganisztánban, Irakban és Szíriában is szolgálatot teljesítő katonák száma. Donald Trump elnök csapatkivonási döntése nyomán ugyanis január 15-ét követően Irakban és Afganisztánban 2500-2500 katona marad, Szíriában pedig összesen 900.
Contee újságírói kérdésre úgy nyilatkozott, nem emlékszik, volt-e valaha beiktatási ünnepség ilyen szinten biztosítva.
Photos of the Day: Today, approximately 6,500 National Guard members from several states are providing support to federal and district authorities leading up to the 59th Presidential Inauguration. https://t.co/tZPXBLCbqb #Inauguration2021 pic.twitter.com/yXfFudn98i
— National Guard (@USNationalGuard) January 12, 2021
A nemzeti gárdisták sem nem katonák, sem nem rendőrök, hanem olyan civilek, akik havonta egy hétvégét és nyaranta két hetet szolgálnak, azon felül, hogy bármikor behívhatják őket speciális küldetésekre.
A rendvédelmi erőket a fegyvertelen gárdisták úgy tudják segíteni, hogy fizikai falat képeznek, logisztikai támogatást nyújtanak, ellenőrző pontokat üzemeltetnek, illetve kontrollálják a forgalmat és a tömeget.
A CNN-nek nyilatkozó rendvédelmi szervek szerint felkészültek arra, hogy csőbombákat és Molotov-koktélokat is megkísérelnek majd bevetni az ünnepségen, és zavargás is kitörhet. Az FBI jelentése alátámasztja, hogy a fenyegetés valós lehet, mindenkit arra buzdítanak, ha teheti, maradjon távol a beiktatás helyszínétől.
A ceremónián Donald Trump leköszönő elnök nem, alelnöke, Mike Pence viszont várhatóan részt fog venni.
(CNN/Hetek)