A lebegő tetemek ezüstös takarót képeztek a kikötőben, és olyan bűzt okoztak, amely riadalmat keltett a lakosokban és a hatóságokban, akik igyekeztek összeszedni őket, mielőtt a szag elérte volna a közeli éttermeket és szállodákat.
„Kilométereken át húzódik” - mondta Stelios Limnios, a városi tanács tagja a Reutersnek. „Nemcsak a part mentén, hanem a Pagasetic-öböl közepén is” - mondta, utalva arra a Volosz előtti területre, amelynek partját nyaralókkal szegélyezik.
Szerdán a vonóhálós halászhajók hálót vontattak a halak begyűjtésére, amelyeket aztán teherautók hátuljába dobtak.
A hatóságok szerint az elmúlt 24 órában több mint 40 tonnát gyűjtöttek össze.
The Municipality of Volos has temporarily revoked the Blue Flag status from six beaches due to environmental concerns about the presence of dead fish in the Pagasitikos Gulf. This precautionary measure is taken to ensure the safety of swimmers and maintain environmental… pic.twitter.com/Dk1N8YJGaV
— Greek City Times (@greekcitytimes) August 27, 2024
Volosz polgármestere, Achilleas Beos szerint a szag elviselhetetlen. Egy szerdai sajtótájékoztatón a kormányt hibáztatta, amiért nem foglalkozott a problémával, mielőtt az elérte volna a városát. Azt mondta, hogy
a rothadó halak környezeti katasztrófát okozhatnak a környék más állatfajaira nézve.
Szakértők szerint a problémát a tavalyi történelmi áradások okozták, amelyek elárasztották a Thesszália síkját északabbra. Az áradások újra feltöltöttek egy közeli tavat, amelyet 1962-ben a malária elleni küzdelem jegyében leeresztettek, és a normális méretének háromszorosára duzzasztották.
Azóta a tó vize drasztikusan visszahúzódott, és az édesvízi halakat a Volos kikötő felé kényszerítette, amely a Pagasetic-öbölbe és az Égei-tengerbe ömlik, ahol nem tudnak életben maradni.
A szakértők szerint a Voloszba vezető folyó torkolatánál nem helyeztek ki hálót. Amikor a halak a tengerrel találkoztak, a sós víz valószínűleg megölte őket.
A katasztrófa a görögországi szélsőséges időjárás legújabb hatása, amelyet a tudósok az éghajlatváltozással hoznak összefüggésbe, beleértve a magasabb hőmérsékletet és a rendszertelen esőzéseket, amelyek erdőtüzeket és árvizeket okoznak.
A 33 éves Dimosthenis Bakoyiannis, aki egy Volosztól 10 km-re (6 mérföldre) lévő tengerparti étterem tulajdonosa, azt mondja, hogy a nyáron 80%-kal csökkent a forgalma, mivel az árvíz után kevesebb turista akart idejönni.
(Guardian/Hetek)
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.