Több részlet is napvilágot látott azon kongresszusi vizsgálat iratanyagából, mely a brazil elnök és számos kormánytisztviselő elleni vádemelés ügyével foglalkozik.
Az eljárás alapjául azon kormányzati lépések szolgáltak, melyek
a vád szerint „szabad utat engedtek” a koronavírusnak a dél-amerikai országban, a nyájimmunitás elérése reményében.
Több mint 600 ezer ember halt meg a Covid-19-ben Brazíliában, amely az Egyesült Államok után a világon a második legmagasabb halálozási adat. Lapértesülések szerint a vizsgálati jelentésben a Bolsonaro-kormány politikáját hibáztatják minden második halálesetért, az elnök ellen pedig emberölés miatti vádemelést indítványoznának. Hivatalos megerősítés egyelőre nem érkezett az ügyben.
Éppen emiatt az eljárás kimenetele bármilyen irányba módosulhat, míg a végleges döntés meg nem születik. Az egyik dokumentumban például az olvasható, hogy a kormány „át nem gondolt” járvány elleni fellépése kiszolgáltatta a brazilokat a „tömeges megfertőződés kézzelfogható kockázatának”.
Egy másik irat pedig rávilágít azon – állítólagos – kormányzati szándékra, hogy
„természetes megfertőződésen keresztül immunizálják a lakosságot”.
Majd így folytatódik: „a szövetségi kormány, melynek törvényi kötelessége volt intézkedni, brazil emberek halálát hagyta jóvá.”
A napvilágot látott iratok fényében az elnökön kívül 69 másik személy – köztük Bolsonaro három fia, valamint számos jelenlegi és volt kormánytisztviselő – ellen is büntetőeljárás megindítását javasolnák a bizottsági vizsgálat folyamán. Hivatalos közlemények szerint a közel 1200 oldalas, véglegesített dokumentumot a jövő héten szerdán tárgyalják meg az egyik szenátusi bizottságban.
Az eljárás jelentősége nem csupán abban áll, hogy egy esetleges felelősségre vonásnak lehet a nulladik lépése, hanem nagyban kihathat a jövő évi választásra is. Bolsonaro pedig újraválasztására készül, kérdés azonban, hogy a főügyész személye ellenére sor kerül-e majd vádemelésre addig.
Még júliusban az elnök azzal vádolta a szenátusi vizsgálóbizottságot, hogy az
szándékosan hagyja figyelmen kívül a Brazíliában elkövetett egyéb korrupciós ügyeket, hogy így rajta és kormányán legyen a fókusz.
Az elnök így fogalmazott:
„népirtással akarnak vádolni. Most mondják meg, melyik országban nem haltak meg emberek? Ennek a vizsgálóbizottságnak semmilyen hitele sincsen.”
Más alkalommal pedig elmondta, sajnálja azokat, akik meghaltak a járványban, de az egészséges emberek alacsonyabb valószínűséggel haltak meg.
A kiszivárgott iratok tanúsága szerint Bolsonarót legalább 11 bűncselekmény elkövetésével vádolnák meg. Felelősnek tartják többek között emberiség elleni bűncselekményekért, a bűncselekményekre való felbujtásért, valamint szélhámosságért.
Ha a döntéshozók jövő héten jóváhagyják a kiszivárgott tervezetet, azt utána meg kell küldjék Augusto Aras főügyész részére, akinek ezután 30 napja lesz arra, hogy bejelentse, milyen intézkedéseket kíván tenni. Ugyanakkor arra számítanak, hogy
a Bolsonaro szövetségeseként számon tartott Aras várhatóan nem emel majd vádat az elnök ellen.
Jelen ügy tehát elsősorban az elnök politikai reputációjára lehet kihatással, és valódi jogi felelősségre vonás igencsak valószínűtlen. A választásokra gyakorolt hatása miatt azonban igen nagy érdeklődés övezi a jövő heti tárgyalást.
(CNN/Hetek)