Elsőként talán Frans Timmermans uniós biztos vetette fel, hogy komoly a veszélye egyfajta polgárháborús állapot kirobbanásának abban az esetben, ha nem sikerül orvosolni Európa-szerte az energiaválság okozta egyenlőtlenségeket.
Olaf Scholz német kancellár szerint Oroszország Ukrajna elleni háborúja a legnagyobb kihívás Németország előtt, a háborúval járó drágulás azonban nem rendíti meg a társadalmi békét, így nem kell zavargásoktól tartani.
A kancellár vélhetően tudatosan reagált a sajtóban és a társadalom különböző rétegeiben megjelent aggodalmakra.
Legutóbb a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (az ország vezető rendvédelmi hatósága - németül BfV) türingiai tartományi vezetője, Stephan Kramer nyilatkozta azt a ZDF-nek, hogy
az energiaválság nyomán ősszel várható megmozdulásokat könnyedén eltéríthetik majd szélsőségesek, és ennek az eshetőségére fel kell készülni.
A BfV vezetője szerint az energiakimaradások, ellátásbeli problémák, a közelgő recesszió, a munkanélküliség és a növekvő szegénység bizony még a német középosztályt is elérheti. Kramer szerint éppen ezért várható, hogy a kialakuló megmozdulásokat eltéríthetik azok a szélsőségesek, akik a motorjai voltak a Covid-korlátozások elleni tüntetések radikális eseményeinek is.
"Fel kell készülnünk a tömeges tüntetésekre és zavargásokra"
- fogalmazott.
A Hetek aktuális lapszámában vendégszerzőnk Németországból első kézből számol be a helyi energiahelyzetről és a német kormányzati döntések hatékonyságáról.
(RT)