A több mint százezer fős tömegben pánik tört ki, amikor egy emelvény összeomlott. A menekülők a szűk és meredek útvonalon egymást taposva igyekeztek elhagyni a helyszínt. A káoszt súlyosbította, hogy ekkor még sok ezren felfelé tartottak a hegyre, elállva ezzel a lefelé zúduló tömeg útját.
„Mindenütt halottak voltak körülöttünk, az örökkévalóságnak tűnt, amíg segítség érkezett”
– mondta a Jerusalem Postnak az egyik túlélő.
Az áldozatok azonosítását végző speciális mentőszervezet, a Zaka szóvivője elmondta, hogy sok súlyos terrortámadás utáni helyszínt látott már, de ilyen megrázó, drámai látvánnyal még nem találkozott. Mindenütt széttört szemüvegek, imakönyvek, letépett ruhadarabok, hátizsákok hevertek, és az éjszakai csendben elhagyott telefonok csörögtek, amelyeket a szülők próbálták kétségbeesetten hívni eltűnt gyermekeiket – sokszor már hiába.
"הדוחק היה חריג, מראות קשים מאוד": תיעוד ראשוני מרגעי האסון בהר מירון@rubih67 pic.twitter.com/MR7UBCVEHN
— כאן חדשות (@kann_news) April 29, 2021
Benjamin Netanjahu „rettentes katasztrófának” nevezte a tragédiát, a helyszínen tartózkodó Jichák Joszef főrabbi pedig azt kérte az ország lakóitól, hogy „ebben a helyzetben ne a felelősöket keressék, hanem imádkozzanak az áldozatokért”.
A Lag Baomer ünnep a járvány visszaszorítása után az első tömegrendezvény volt Izraelben, amelyet annak ellenére megtartottak, hogy a hatóságok figyelmeztettek, miszerint a több százezres, jelentős részben beoltatlan emberekből álló tömeg egészségügyi szempontból is veszélyes lehet. A rendezvény helyszíne egy második században meghalt neves rabbi, Simon Bar Johai sírja, amelynél az ultraortodox hívők évente egyszer nagy emléktüzeket gyújtanak.
צפיפות בלתי נתפסת: תיעוד הרגעים לפני האסון בהר מירון. פינוי הנפגעים טרם הסתיים@rubih67 pic.twitter.com/a6iiK2NPl1
— כאן חדשות (@kann_news) April 29, 2021
A Jerusalem Post szerint a Meron-hegyi tragédia áldozatainak nagy többsége a Toldot Aharon („Áron nemzetsége”) nevű, Magyarországról indult ultraortodox irányzathoz tartozik. Ezt a csoportot a szatmári haszid mozgalomból kivált Aharon Roth rabbi alapította 1928-ban. A rabbi Ungváron született és fiatalon Vácott tanult haszid rabbiknál. 1939-ben Jeruzsálembe költözött és híveit is kimenekítette Magyarországról. A több tízezres közösség a jeruzsálemi Mea Seárim negyedben él, és az ultraortodox világában is a legszigorúbb, az államtól és külvilágtól elzárkózó irányzatok közé tartozik.
לכבוד התנא: עשרות אלפים בהדלקה המרכזית של תולדות אהרן שמרעידה את הההר מצד לצד pic.twitter.com/b2pMQsXv1z
— משה ויסברג (@moshe_nayes) April 29, 2021
(JPost)