A kórház honlapján közzétett tájékoztatás szerint a "nemi diszfóriában" szenvedő gyermekeknek lehetőségük nyílik arra, hogy
pubertásgátlókat vagy keresztnemű hormonnal történő kezelést kapjanak.
A pubertásblokkolók a serdülést kiváltó hormonhatásokat semlegesítik, az UMCG szerint ez "időt biztosít a gyerekeknek arra, hogy felfedezzék, melyik nemi kezelésre vágynak". A gyermekek kaphatnak keresztnemű hormonokat vagy a kívánt nemhez tartozó hormonokat is.
"A nemi diszfóriában szenvedő gyermekeknél súlyos pszichológiai problémák alakulhatnak ki a pubertáskorban, mivel a "nem a megfelelő testben" való létezés érzését erősíti például a mellnövekedés és a menstruáció vagy a tesztoszterontermelés miatti szakállnövekedés - olvasható a kórház közleményében.
Az UMCG felhívta a figyelmet arra, hogy a kezelésnek kockázatai is vannak, ezért "gondosan mérlegelés alá vetik, mely gyermekek és serdülők esetében van szükség hormonkezelésre, és
a gyermekeket mind fizikailag, mind pszichésen szoros figyelemmel kísérik a kezelés során".
A nemi identitászavarban szenvedő gyermekeknek Hollandiában az amszterdami és a nijmegeni UMCG klinikákon is kínálnak már hormonkezeléseket, a várólisták azonban mindenhol hosszúak a kórház közlése szerint.
"Az UMCG szakemberei a nijmegeni és amszterdami kollégáikkal együtt kutatásokat fognak végezni annak érdekében, hogy tovább javítsák a gyermekek és fiatalok nemi alapú ellátását, és még jobb tudományos alapokra helyezzék azt" - olvasható a kórház közleményében.
A kezelés ellenzői szerint a gyermekek még nem elég érettek, hogy ilyen, sok esetben visszafordíthatatlan kezelésről döntsenek, ráadásul a kezelés kísérleti jellegű, így az eljárást etikátlannak találják.
Angliában a gyerekek nem kapnak többé pubertásgátlót - közölte az angol Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS), megerősítve, hogy a gyógyszert csak azoknak a fiataloknak adják majd, akik klinikai kutatási kísérletekben vettek részt.
"Arra a következtetésre jutottunk, hogy
nincs elegendő bizonyíték a [pubertás blokkolók] biztonságosságának vagy klinikai hatékonyságának alátámasztására ahhoz, hogy a kezelést jelenleg rutinszerűen elérhetővé tegyük"
- olvasható az NHS England kedden közzétett irányelvében. A döntés a témáról, az ideiglenes politikáról és a kiskorú gyermekek nemi identitással kapcsolatos szolgáltatások független felülvizsgálatáról szóló nyilvános konzultációt követően született meg – közölte az angliai NHS.
2021 és 2022 között több mint 5000 fiatalt irányítottak a Gender Identity Development Service-hez, az Egyesült Királyság nemzeti egészségügyi klinikájához, míg egy évtizeddel korábban kevesebb mint 250 gyermek vett igénybe ilyen jellegű kezelést. A klinika március végén bezár.
(MTI/Hetek)
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.