Ismét Hetek Közéleti Klub november 5-én! Kövesse velünk az amerikai választásokat! A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció: [email protected]
A gyűlés jelentős vendégei között szerepelt felesége, Melania Trump, Mike Johnson, házelnök, Hulk Hogan, profi birkózólegenda, Rudy Guiliani, New York volt polgármestere, Elon Musk techmilliárdos, Robert F. Kennedy Jr., volt elnökjelölt, J.D. Vance szenátor, egyúttal Trump alelnökjelöltje, Dr. Phil McGraw, televíziós személyiség, Trump két fia, Tucker Carlson és még sokan mások is.
Trump már hónapok óta lebegtette, hogy hogy nagygyűlést fog tartani a Madison Square Gardenben, október elején pedig hivatalosan is bejelentette az eseményt. „Ez egy ikonikus, történelmi nap lesz. Úgy értem, ez csodálatos. A jegyek kevesebb, mint három óra alatt elkeltek, pedig 200 000 ember próbált bejutni.” – nyilatkozta a volt elnök fia, Donald Trump Jr.
Trump kampányszóvivője, Steven Cheung szerint „A Madison Square Gardenben teltház volt, és a médiajelentések szerint a kint tartózkodók száma könnyen megtölthetett volna egy második Madison Square Gardent is. Ez mutatja azt a lelkesedést, lendületet, energiát egy hihetetlen kampány utolsó napjaiban.”
Az exelnököt – aki Queensben született és nőtt fel – soha nem tántorították el a tények. „Meg fogjuk nyerni New Yorkot” – mondta a kampány során. Hasonlóan biztatóak voltak a vasárnap megjelent támogatói is. „Én a bűnözőre szavazok” – kiáltotta egy férfi a tömegből – „és már alig várom!”.
New York volt polgármestere, Rudy Giuliani alaposan felpörgette a tömeget. A Garden tömege New York város legnagyobb polgármesteréért üvöltött. Giuliani erőteljes üzenetet küldött arról, hogy Trump a nép elnöke, aki a New York-iak rugalmasságát és szívét képviseli. Giuliani Trump harci szellemét és Amerika iránti szeretetét méltatta, aminek az első sikertelen merénylet után tanújelét adta. „Felállt, rád gondolt, és azt mondta: harcolj, harcolj, harcolj. Ez az az ember, aki elvezet minket abba az Amerikába, amelyet szeretünk!” – harsogta a polgármester.
Giuliani Trump New Yorkban tartott történelmi hazatérésének jelentőségéről is beszélt: „Ma itt gyűlünk össze Manhattan Midtown közepén… ez az a hely, ahová egy republikánusnak nem szabadna eljönnie – ezért jött ide Donald Trump. Amerikában nincs olyan hely, ahová az elnök ne tehetné be a lábát!”. New York City korábbi polgármestereként Giuliani az adók csökkentésével és az utcák bűnözőktől való megtisztításával helyreállította a New York-iak életét. Beszéde után a tömeg hatalmas ünneplésben részesítette Giulianit.
A birkózólegenda, Hulk Hogan is megjelent a színpadon, és beszédet mondott a jelenlévő Trump-rajongókhoz. Hogan bírálta Harris alelnököt, amiért beszédei úgy hangzanak, mintha egy hollywoodi forgatókönyvből olvasna. Hogan kijelentette, hogy Harris a felelős az Egyesült Államok mexikói határán kialakult válságért és az inflációért. „Mindannyian tudjuk, hogy Trump az egyetlen ember, aki helyre tudja állítani ezt az országot, és ha Trump a főparancsnokunk, az erőn keresztüli béke megoldja minden problémánkat a Közel-Keleten” – mondta Hogan, aki felidézte a profi birkózás fénykorát, amikor az Egyesült Államokban, a Madison Square Gardentől a Los Angeles-i, Miami-i, Dallas-i és más teltházas arénákig tömegeket kérdezett, hogy mit fognak tenni. (Ezzel a korábbi meccsein használt fordulatra utalt vissza.) Vasárnap este New Yorkban azt mondta, hogy végre megkapta a választ erre a kérdésre. „És a válasz: Szavazz Trump-ra” - mondta hangos ujjongással.
Megkérdezte a tömeget, hogy mit fognak tenni a határválság, az infláció, Amerika biztonságának megőrzése érdekében, és azért, hogy Isten visszakerüljön az amerikaiak otthonaiba, iskoláiba. A tömeg kórusban válaszolt: „Szavazz Trumpra!”. Hogan hozzátette, hogy – a demokrata párti sajtó aggályaival ellentétben – nem látott „büdös nácikat” vagy „belföldi terroristákat” a tömegben.
A techmilliárdos elmondta, hogy „Zsidók és muzulmánok, katolikusok és evangéliumiak mindannyian nagyobb számban csatlakoznak ügyünkhöz, mint amit valaha is láttam ebben az országban, nagyobb számban, mint amit valaha is láthattak bármely országban. És mi egy nagy, erős párt vagyunk, és ők a vesztesek. Együtt felemeljük Amerikát a legmerészebb álmaidat meghaladó dicsőségbe. Ez is gyorsan fog megtörténni.”.
Musk az általa sötét gótikus MAGA-nak nevezett, teljesen fekete MAGA-sapkáját viselte a tüntetésen, és megfogadta, hogy csökkenti a kormányzati kiadásokat, ha Trump megnyeri a választást, és kinevezi őt a kormányba „költségcsökkentési biztosnak”. „Ez egy igazi választási csata. Tehát rá kell venni a barátokat és a családot, hogy szavazzanak. Győződj meg róla, hogy szavaznak. Szavazz korán! Ez fontos!” – mondta Musk, a tömeg szeretetében sütkérezve.
Tucker Carlson méltatta Donald Trumpot a vasárnapi nagygyűlésen, és olyan valakinek nevezte az elnököt, aki „felszabadította” az amerikai népet. „Ő a legmélyebb és legigazibb értelemben felszabadított minket, és a felszabadulás, amelyet nekünk hozott, a hazugság szólásának kötelezettsége alóli felszabadulás.” – mondta Carlson a tömegnek – „Donald Trump lehetővé tette számunkra, hogy elmondjuk az igazat a minket körülvevő világról.”. A híres műsorvezető szerint „ha rabszolgává akarod tenni az embereket, ha le akarod őket alacsonyítani, kényszerítsd őket hazugságra.”
Carlson azzal vádolta a Biden-Harris-adminisztrációt, hogy meg is tette ezt: adott esetben fegyverrel vagy börtönnel kényszerítette az amerikaiakat, hogy hazudjanak mindenről. Carlson ezek között példaként említette a kiskorúak transznemű műtétekhez való hozzáférését, azt a feltételezést, hogy Oroszország felrobbantotta az Északi Áramlat vezetéket, és hogy a 2021. január 6-i capitoliumi tüntetés felkelés lett volna. A Fox News egykori műsorvezetője azt is mondta a tömegnek, hogy ne féljenek az Egyesült Államok uralkodó osztályától. „Tudod mi a legnagyobb hazugság? A nagy hazugság az, hogy ezek az emberek lenyűgözőek lennének, hogy valamilyen módon kiérdemelték volna a jogot, hogy uralkodjanak feletted. Ezek a leghaszontalanabb emberek az egész Egyesült Államokban!”.
Robert Kennedy, aki demokrataként, majd függetlenként indult az elnökválasztáson, mielőtt augusztusban támogatásáról biztosította volna Trumpot, a Demokrata Pártot kritizálta, mert olyan párttá formálódott, amelyre már nem ismer rá. „A Demokrata Párt a háború pártja. Ez a CIA pártja. Kamala Harris beszédet tartott a demokrata kongresszuson, amelyet neokonok írtak, ami harcias és bunkó volt. Arról beszélt, hogy az Egyesült Államok hogyan uralja a világot a fegyvereinken keresztül. Ez a párt akarja megosztani az amerikaiakat”.
„Ez a Wall Street pártja. Ez Bill Gates pártja, aki most 50 millió dollárt adott Harrisnak. Ez a párt, és a Harris-kampány nagyon büszke arra, hogy 50 volt CIA-ügynök és tiszt, valamint John Bolton és Dick Cheney támogatását kapta.” – hangsúlyozta Kennedy.
Az egykori First Lady, Melania Trump rendkívül ritkán lépett színre a kampányban, nem számítottunk rá, hogy csatlakozni fog férjéhez ezen az eseményen, így amikor bejelentették a nevét, a stadion közönsége tombolni kezdett. Melania Rövid megjegyzéseket tett és felkonferálta férjét. „Előre egy közös vízióért, amely az amerikai nagyságra épít! Ragadjuk meg ezt a pillanatot, és hozzunk létre egy országot a holnapnak, a jövőnek, amit megérdemlünk!”.
„Képzelj el egy csodálatos Amerikát, ahol a biztonság, a jólét és az egészség magvait újra és újra a családjaink javára hintik el” – hangsúlyozta még Melania, mielőtt bemutatta volna Trumpot.
Donald Trump a többezres tömeg éltetése közepette tiltakozott a Biden-Harris-kormányzat politikája ellen, és megfogadta, hogy „újra naggyá teszi Amerikát”. Az elnök alig 7 óra után lépett színpadra a Madison Square Gardenben. A zsúfolásig megtelt stadionban elmondott beszédében a növekvő bevándorlásra, az inflációs gondokra, valamint az alacsonyabb fogyasztói költségekkel és a határbiztonsággal kapcsolatos jövőbeli terveire összpontosított.
„Ezennel halálbüntetést kérek minden olyan migránsra, aki megöl egy amerikai állampolgárt vagy egy rendfenntartót” – mondta Trump a tömegnek, amikor a 2021 óta tartó illegális bevándorlási válságról beszélt. „Nagyon örülök, hogy visszatérhetek abba a városba, amelyet szeretek, büszke, szorgalmas amerikai hazafiak ezreivel, együtt vagyunk, mindig is együtt voltunk” – hangsúlyozta. Trump szerint a gondozóknak nyújtott adójóváírás egy újabb fogadalom azoknak a dolgozóknak, akik megérdemlik, hogy „elismerjék” őket, mivel a gazdasági helyzet megviseli a munkásosztálybeli amerikaiakat.
„Meg fogok menteni minden várost, amelyet megszálltak és meghódítottak, és börtönbe zárjuk ezeket az ördögi és vérszomjas bűnözőket, hogy a lehető leggyorsabban kiűzzük őket országunkból. Felgyorsítjuk a Tren de Aragua, az MS-13 és más vad bandák kiszorítását. Hivatkozni fogok az 1798-as Alien Enemies-törvényre” – mondta. Trump szerint Harris áll a Biden-Harris-kormányzat bevándorlási politikája és az Egyesült Államok vezetőinek „legkirívóbb árulása” mögött.
„Ezen a választás arról szól, hogy lesz-e még négy év durva alkalmatlanság és kudarc, vagy országunk történetének legnagyobb éveit kezdjük el” – tárta követői elé a perspektívát. „Az elmúlt négy év során Kamala Harris a legkirívóbb árulást hajtotta végre, amit az amerikai történelem bármely vezetője elkövetett népünkkel szemben. Megszegte az esküjét, felszámolta szuverén határainkat és szabadjára engedte a migránsbandák seregét.”.
„Leállítjuk a »zöld új átverést«. Felére csökkentjük az energiaárakat a január 20-ától számított egy éven belül. Remélem, hallja ezt a fake news! - mondta, mielőtt a közönség figyelmét a média képviselőire irányította volna.
Trump azt hangoztatta, hogy ha megnyeri a jövő heti választást, csökkenti a fogyasztói költségeket, valamint megszünteti a borravalók, a túlórák és a társadalombiztosítási juttatások adóját.
„Gyorsan legyőzzük az inflációt, és nagyon egyszerűen újra megfizethetővé tesszük Amerikát. Jelentősen csökkentem a munkavállalók és a kisvállalkozások adóját is. Nem kell megadóztatni a túlórákat. És nem lesz adó az időseink társadalombiztosítási ellátásaira” – mondta.
A közönség éljenzett, felállt és nevetve reagált Trump beszédére, miközben az elnök a tömeg nagyságával büszkélkedett, amely szerinte tízszer is megtöltötte volna az arénát. Beszéde végén a New York, New York dallamaira táncolt.