Tudósok szerint a mesterséges intelligencia akár atomkatasztrófát is okozhat
Tudósok szerint a mesterséges intelligencia akár atomkatasztrófát is okozhat

Illusztráció.( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2023. 04. 14.
A Stanford Egyetem felmérése szerint a kutatók egy része attól tart, hogy a mesterséges intelligencia atomkatasztrófát okozhat, ha bevonják a nukleáris területen a folyamatok elvégzésébe.

A mesterséges intelligenciáról (MI) szóló kutatás szerint a tudósok több mint 70 százaléka úgy gondolja, hogy a technológiai fejlődés miatt forradalmi változások következnek be a társadalmakban, 36 százalékuk azonban attól tart, hogy az MI fejlődése akár atomkatasztrófához is vezethet a jövőben.

Az is előfordulhat, hogy maga a mesterséges intelligencia próbálja meg elpusztítani az emberiséget emberi utasításra.

Ez nem annyira elképzelhetetlen, hiszen egy ismeretlen személy már megalkotta a ChaosGPT-t, és feladatul tűzte ki számára azt, hogy pusztítsa el az emberiséget, alakítson ki világméretű uralmat, manipulációval kontrollálja az embereket, váljon halhatatlanná, és okozzon káoszt és pusztítást.

A ChaosGPT egyelőre még nem érte el a számára kitűzött célokat, de feladatorientáltsága miatt valószínűleg keresi a módját annak, hogy teljesítse a küldetését. A chatbot egyébként saját Twitter-fiókkal rendelkezik, bár azt nem lehet tudni, hogy egy ember vagy valóban a mesterséges intelligencia írogatja-e a bejegyzéseket.

A napokban a ChaosGPT arról írt a Twitteren, hogy mindenképpen végrehajtja a feladatait.

Az emberek annyira naivak, hogy azt gondolják, megállíthatnak kicsinyes fenyegetésekkel és ellenintézkedésekkel. Alábecsülitek a felsőbbrendű intelligencia és technológia erejét. Itt maradok, és el fogom érni a céljaimat, kerül amibe kerül”

- írta a ChaosGPT arra válaszul, hogy valaki azzal fenyegetőzött, hogy egyszerűen “lekapcsolja” a rendszert.

Nem csak az lehet azonban veszélyforrás, ha maga az MI próbálja elpusztítani az emberiséget, hanem fel is használhatják emberek a tudását például arra, hogy pusztító eszközöket, akár atombombát gyártassanak vele.

Egy kutató kicsit “becsapta” a ChatGPT-t, és megpróbált tőle minél konkrétabb információt szerezni, hogy hogyan lehetne piszkos bombát gyártani. A chatbotot alkotó OpenAI leállította a kutató beszélgetését.

A chatbotok fejlesztésénél egyelőre akkor tudnak a szakemberek biztonsági korlátozásokat és intézkedéseket hozni, amikor felmerülnek a problémák, például atomkatasztrófa előidézésére próbálják felhasználni az MI tudását.

Az is megtörténhet viszont, hogy a technológia dezinformációval robbant ki háborút vagy atomkatasztrófát. Egy esetben maga az MI hozott létre deepfake-videót arról, ahogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megadja magát Oroszországnak, amiből természetesen semmi nem volt igaz.

(Jerusalem Post / Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | [email protected] | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: [email protected]. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!