Kémkedés miatt vádat emeltek két kanadai állampolgár ellen Kínában - derült ki a kínai legfelsőbb ügyészség hivatalos Weibo mikroblogján pénteken megjelent közleményekből.
Michael Kovrig volt diplomatát és Michael Spavor üzletembert 2018 végén vették őrizetbe Kínában, röviddel azután, hogy Vancouverben a kanadai hatóságok elfogták Meng Van-csout, a Huawei kínai technológiai és telekommunikációs óriásvállalat pénzügyi igazgatóját - adta hírül az MTI.
A magyar állampolgársággal is rendelkező Kovrig ellen egy pekingi ügyészség, Spavor ellen pedig a Liaoning tartománybeli Tantung város ügyészsége emelt vádat pénteken államtitkok külföldre szivárogtatása miatt.
A két kanadai őrizetbe vétele komoly feszültséget keltett a kanadai-kínai viszonyban, jóllehet Kína tagadja, hogy az ügynek bármi köze lenne Meng Van-csouhoz, akinek őrizetbe vétele után Peking súlyos ellenlépéseket helyezett kilátásba.
A South China Morning Post című hongkongi lap szerint a két kanadai, aki az északkelet-ázsiai térség iránti érdeklődésük miatt jól ismerték egymást, háromoldalú "túszjátszma áldozatai": Meng Van-csout, a Huawei alapítójának, Zsen Cseng-fejnek a lányát 2018. december 1-én fogták el a vancouveri repülőtéren az Egyesült Államok kérésére az Iránnal kapcsolatos szankciók megsértésének gyanúja miatt, kiadatási eljárása pedig jelenleg is folyik Kanadában - zárta híradását az MTI.
A 444.hu még 2018 decemberében írt arról, hogy Kovrig ezer szállal kötődik Magyarországhoz. A kilencvenes években Budapesten élt, a Budapest Week újságírója volt, a Bankrupt zenekar énekeseként 3 éven át tevékenykedett. 2017 áprilisában állítólag a zenekar egyik fellépésén egy dal erejéig ő is színpadra lépett.
Kovrig az International Crisis Group munkatársa (ez egy nemzetközi békepárti think tank), még két éve decemberben vették őrizetbe Pekingben. Korábbi pályafutásáról annyit tudni, hogy a Columbia Egyetemen szerzett diplomát nemzetközi kapcsolatokból, kiválóan beszéli a mandarin nyelvet.
Az ENSZ Fejlesztési Program keretében New Yorkban és Kabulban is dolgozott. 2010 és 2016 között a Kanadai Külügyminisztérium munkatársaként állomásozott Hong Kongban és Pekingben. Miután 2018 december 10-én őrizetbe vették, több mint 220 prominens politikus írt nyílt kérelmet a szabadon bocsátásáért.
A magyar származásról a Reuters is hírt adott még az őrizetbe vételkor. Exkluzív hírként közölték, hogy Kovrig magyar állampolgársággal is rendelkezik, ezért esélyes, hogy az Európai Unió is közbeléphet a két ország konfliktusába. A hírügynökség forrásai úgy tudják, Magyarország pekingi nagykövetsége is lobbizik Kovrig szabadon bocsátásáért.
A Reuters azt írta, hogy Kovrig a húszas éveit töltötte Budapesten, ahol egy rockbandában énekelt és egy budapesti újságba írt, miközben angol nyelvet tanított. Tekintve, hogy a magyar állampolgárságával Kovrig uniós állampolgár is, az Európai Unió is érintett lett az ügyben, bár Kína ezt a kettős állampolgárságot nem ismeri el, így csak Kanadával egyeztet.
A másik őrizetbe vett kanadainak még érdekesebb a története. Michael Spavor tanácsadóként dolgozott egy olyan cégnél, ami szorosan együttműködött Észak-Koreával. A szervezet befektetéseket vitt az elszigetelt távol-keleti országba, valamint szervezte az oda irányuló turizmust is. Az üzletember még magával, az észak-koreai diktátorral is szoros kapcsolatot ápol, ő segítette elő például az amerikai NBA-sztár, Dennis Rodman találkozóját Kim Dzsongunnal.
-
Megosztaná véleményét másokkal is? A Facebook oldalunkon megteheti: