Ismét megjelent egy fényes tűzgömb Magyarország egén – közölte a meteoritikai társaság, hozzátéve, hogy a jelenséget rögzíteni is tudták a kameráik, köszönhetően a derült égboltnak.
A hullást nagyjából 5 másodpercen keresztül lehetett megfigyelni. A világűrből beérkező néhány deciméteres test körül a pálya első felén közel egyenletesen fénylett fel a több ezer fokra a gerjesztett plazmacsatorna.
A csúcsfényesség környékén -6, -8 magnitúdó fényességet ért el a meteor, ami valamivel meghaladja a Vénusz bolygó legnagyobb fényességét. Ezt követően fényessége csökkent miközben anyagdarabok szakadoztak le róla – ezt szaknyelven fragmentálódásnak nevezik.
„Az elért legnagyobb fényessége miatt valószínűsítjük, hogy a tűzgömb teljes anyaga elégett, elporladt a magaslégkörben” – írja cikkében a meteoritikai társaság.
Megjegyzik, hogy ilyenkor január-február hónapokban nem ritka a fényes tűzgömbjelenség, csupán azért tűnik, hogy több van belőlük, mert egyre jobban terjednek a modern, egész égboltot éjjel-nappal figyelő, monitorozó kameraállomások.
A tűzgömbről fotók és videó itt.
Ahogy azt portálunk is megírta, legutóbb kedden lehetett hasonló jelenséget – egy nagyon lassú, fényes tűzgömböt – megfigyelni Magyarország egén. A szokatlanul lassú, fehér színű, egyenletesen felfényesedő, majd hullámzó fényű tűzgömb a bükki kamerán a Nagy Kutya csillagképben tűnt fel a fényes Sirius csillag mellett, ugyanekkor a bajai állomás kamerája már az Oroszlán Leo csillagképben látta.
Ez azt jelenti, hogy a fényes meteor valahol a két kamera közötti magyar légtérben tűnhetett fel. Az elért legnagyobb fényessége miatt valószínűsítik, hogy a tűzgömb teljes anyaga elégett, elporladt a magaslégkörben.
(Hetek / MMT)