A világbajnokságokon a nemi teszteken elbukó algériai Imane Helif az elődöntőbe jutva már biztosan olimpiai érmesként mérkőzött meg a thaiföldi Jánjáem Szuvánnáfeng ellen. Hiszen az olimpiai ökölvívás szabályai szerint az elődöntők veszteseinek jár a bronzérem. Már a mérkőzést megelőzően rengeteg algériai szurkoló gyűlt össze a párizsi arénában, ami talán Franciaországban nem is szokatlan, vagy véletlen a két ország történelmi kapcsolata miatt. Az ökölvívók bevonulásánál feltűnő volt, hogy míg a thaiföldit lényegében a közönség kifújolta, addig az algériait valósággal ünnepelték. Imane Helif tulajdonképpen mind a három menetben dominált a thaiföldi ellenfelével szemben, akire a harmadik etapban még rá is kellett számolni egy komolyabb találat után.
Végül a pontozóbírók egyhangú pontozással az algériait hozták ki győztesnek, így ő jutott be a 66 kilogrammos súlycsoportban az olimpiai döntőbe.
Amennyiben Imane Helifnek sikerülne a döntőben is győznie, akkor Algéria történetében ez lenne az első ökölvívó aranyérem az olimpiákon.
Az algériai ökölvívó közben adott egy újabb interjút, amelyben az őt ért zaklatásról beszélt, üzent is az embereknek azzal kapcsolatban, hogy tartsák magukat az olimpiai elvekhez, és az olimpiai kartához, és ne zaklassák a versenyzőknek, mert ennek nagyon súlyos hatásai lehetnek. Idézem a bokszolót: „Ez elpusztíthatja az embereket, megölheti az emberek gondolatait, szellemét és elméjét. Megosztja az embereket. És ezért kérem az embereket arra, hogy tartózkodjanak a zaklatástól.” Hozzátette, nem igazán érdekli más emberek véleménye, azért jött ide, hogy az éremért küzdjön, és azért hogy fejlődjön és Allah akaratából egyre jobb legyen, ahogyan más versenyzőknek is ez a célja. Helif szerint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság igazságot szolgáltatott neki, és boldog a döntésük miatt, mert azt tartja igaznak.
De nem csak az olimpikon, hanem a családtagjai is sorra nyilatkoznak a nemzetközi sajtónak és építik fel tökéletesen azt az idilli képet, amely egy elismerésért küzdő lány ökölvívót jelenít meg. Ezzel jócskán megfordítva azt a rendkívüli vitát, amely a női sport védelméről és a nők jogainak a védelméről szólt, annak kapcsán hogy két genetikai és biológiai szempontból férfinek minősülő ökölvívót miért engednek egy olyan kockázatos versenyszámban a nők között indulni, mint az ökölvívás – főleg azután, hogy a Nemzetközi Bokszszövetség őket eltiltotta.
Mindenesetre, a BBC Arab nyelvű csatornájának nyilatkozott Rachid Jabeur, a bokszoló nagybátyja, aki mesélt a csatornának a gyermekkoráról. Állítása szerint Imane csak úgy tudott kitörni a társadalmi megbélyegzésből, hogy elköltözött a távoli falujából, ahol megszületett és nevelkedett, a nagybátyjához és nagynénjéhez, és ott kezdte el ökölvívó karrierjét. Ő egyébként a hat lánytestvér és egy fiútestvér közül a legidősebb – egy olyan faluban nőtt fel, ahol jellemzően csak a fiúk játszottak odakint, a lányok nem is hagyták el a házat többnyire. Az ő sportolói tehetségét egy helyi ökölvívó edző fedezte fel, amikor együtt futballozott az utcán a helyi fiúkkal. Az edző meghívta őt, hogy tegyen egy próbát az edzőközpontjában, ami 10 kilométerre volt a falujától. Az édesapja, Amar Helif beleegyezett, hogy a lányát elengedje az edzésre – míg az édesanyja pedig rézhulladékot és kuszkuszt adott el, hogy összekuporgassa a buszjegyre szükséges pénzt.
A nagybácsi szerint nem sokkal később kezdtek el terjedni a pletykák és híresztelések Imane falujában, a helyiek azt kérdőjelezték meg, hogy miért hagyja a család így egyedül mászkálni, és utazgatni egy ilyen idős lányt nélkülük. Ez arra késztette az édesapát, aki egyébként pásztorként és kovácsként dolgozott, hogy meggondolja magát, és mégse engedje neki, hogy bokszolni járjon. Imane már majdnem feladta a sportolói karrierjét, amikor Rachid és a felesége kapcsolatba léptek az apjával és megígérték neki, hogy vigyáznak majd rá, mert ők az edzőközpont közelében laknak úgyis. Elmondásuk szerint befogadták őt, és minden szükséges támogatást megadtak neki a sportolói karrierjéhez. Az édesanyjához hasonlóan, Imane is rézhulladékot árult, hogy az edzésének a költségeit fedezni tudja, de itt is zaklatással nézett szembe, mert nem volt igazán szokványos a városban, hogy egy lány bokszolni tanuljon. A nagybátyja arról mesélt a BBC-nek, hogy a fiait mindig elküldte fele, hogy megvédjék őt az edzésre menet és jövet. Imane ökölvívó tehetsége gyorsan megmutatkozott, három évvel később csatlakozott az algériai nemzeti válogatotthoz, és részt is vett a 2018-as világbajnokságon, ahol a 17. helyen végzett, miután már az első körben kiesett.
Egy évre rá, már olyan szinten befutott, hogy lehetősége nyílt arra, hogy pénzügyileg támogatni tudja a családját, és egy jótékonysági szervezetet is a falujában. Rachid szerint a neveltetése, és gyerekkora felkészítette őt arra, hogy megbírkózzon a mostani olimpián kirobbant vitával és zaklatással is. Szerinte őt nem érdeklik ezek a vádaskodások, és pletykák – ő azt tanácsolta a bokszolónak, hogy ne is használja a mobiltelefonját, és kerülje a közösségi médiát is. Ez tehát a történet, ami most a nemzetközi sajtóban végigszáguld, hogy mennyi a valóságtartalma, nyilván ellenőrizni mi nem tudjuk – mindenesetre akár igaz, akár nem – azon az alapvető problémán nem változtat, hogy megfelelő szabályozás híján az olimpiákon nem csak igazságtalan versenyhelyzetek sora fog kialakulni a hozzá hasonló sportolók miatt, de bizony komoly veszélynek is ki vannak téve azok az ökölvívók, ellenfelek, akiknek a genetikai és biológiai adottságai női szinten vannak, és nem a férfiakéval vetekednek.
Mindenesetre az algériai felhasználók, és úgy összességében az arab világ szinte egyként állt ki az aranyesélyes bokszoló mellett, és támadta intenzíven mindazokat, akik akár kérdéseket mertek feltenni az üggyel kapcsolatban. Király Viktor énekes például a közösségi oldalain támogatásáról bíztatta Hámori Lucát az összecsapás után, ám posztjai alatt rengeteg sértő üzenet jelent meg, amelyben rasszistának bélyegezték. Elmondása szerint megérti, hogy algériai részről rossz látni ezt a vitát, hogy a sportolójukról nem tudják eldönteni, hogy férfi vagy nő, és szerinte erre még mindig nem kaptak választ. Viszont azt felháborítónak tartja, hogy ne tudjon a magyar versenyzőnek gratulálni anélkül, hogy támadást kapjon.
Az algériai felhasználóknak egyébként volt egy részben jogos szempontjuk, amikor azt sérelmezték, hogy miért van ekkora botrány ebből a vitatott helyzetből, amikor simán engedik holland részről versenyezni azt a férfit, akit konkrétan börtönbüntetésre ítéltek egy 12 éves kislány megrontása miatt. Hogyhogynem sikerült őt kizárni a strandröplabdások versenyéből, és miért nem lett égbekiáltó botrány az esetből azon túl, hogy őt a közönség többször kifújolta a mérkőzések során. Mindenesetre a párizsi olimpia erkölcsi színvonalát abszolút jól jelképezi ez a holland eset is, meg kell hagyni.
Közben egy másik, jóval kisebb súlyú botrány is kirobbant a párizsi olimpián. A Román Olimpiai Bizottság, a Román Torna Szövetség és maga a román miniszterelnök is tiltakozott kedden amiatt, hogy a női torna talajdöntőjében a bírák a román versenyzőket szerintük igazságtalanul megkárosító módon bírálták el a benyújtott óvásokat. Az ügy miatt bejelentette a kormányfő, hogy nem is vesz részt az olimpia záróünnepségén, amiért abszolút méltatlanul bántak el az olimpikonjaikkal a döntő során.
A botrány annak kapcsán robbant ki, hogy a talajdöntő után az eredményjelzőn a román versenyzőt harmadik, tehát bronzérmes helyen tüntették fel – és ő ünnepelni is kezdte a hatalmas sikert. Végül aztán az amerikai riválisa óvást nyújtott be, amit elfogadtak, így a román a negyedik helyre csúszott vissza. Viszont a pontszámát a román versenyző is megóvta, az ő óvását a bírák viszont elutasították. A román szövetségek szerint nem lehet így megfosztani egy versenyzőt a sokéves munkájával megszerzett olimpiai érmétől. A miniszterelnök szerint világszerte nézők millióit sokkolta a szörnyű jelenet, ami azt jelzi, hogy valami nincs rendben ezzel a versenyszervezéssel. A román kormány jelezte, hogy az érintett tornászokat úgy fogják a pénzdíjazáskor kezelni, mintha érmet szereztek volna.
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.