Ez egy PR cikk
Az olvasók másik csoportja pedig a válogatott új olvasmányok közé beilleszt egy-egy korábban már átrágott művet, talán nosztalgia gyanánt. De miért jó újból elolvasni a régi kiadványokat? Időpazarlás az újraolvasás, vagy tud friss impulzust nyújtani?
A Mai-Könyv.hu gyermek- és ifjúsági könyvei között nézelődve csak úgy tolultak elő az emlékek egy-egy ifjúkoromban olvasott könyv láttán. A könyvek újbóli fellapozásának a leggyakoribb esete talán, amikor a legkedvesebb gyerekkori olvasmányokat vesszük le a polcról. Már ha olyan szerencsések vagyunk, hogy még megvannak, hiszen előfordul, hogy az ember lányának tanár szülei kis tanítványaiknak elajándékozzák azokat.
Amikor épp a saját gyerekünk tanul róla, vagy a tévé kapcsolgatása közben találunk rá a filmes adaptációra, nincs mit tenni. Ha az újraolvasó típus képviselői vagyunk, akkor valahonnan be kell szerezni a Verne vagy Dumas írta regényt. Legegyszerűbben egy webes könyváruházból, mint a Mai-Könyv.hu.
Persze amikor másodszor is elolvastuk a kötetet, felnőtt fejjel egyáltalán nem biztos, hogy annyira fog tetszeni, mint gyermekként. Hiszen mi magunk is változunk, a körülöttünk lévő világgal együtt. Természetesen van olyan történet is, ami sokadszorra is ugyanazt az élményt nyújtja majd, mint az első alkalommal. Sőt, többet ad!
“Ha egy jó könyvet először olvasok, az éppen olyan, mintha új barátot szereznék, s ha egy könyvet, amelyet ismerek, újra elolvasok, mintha régi baráttal újra találkoznám.” Oliver Goldsmith angol-ír költő fogalmazta meg ezt, amiből kiderül, hogy nem új keletű a ragaszkodás a régi olvasmányainkhoz.
Jók az új barátságok, könyvek, üdeséget, újdonságot hoznak az életünkbe, új titkokat, történeteket ismerünk meg, mégis ragaszkodunk a régihez is. Talán még jobban is, hiszen már nem tud meglepni bennünket – gondoljuk.
Valóban így is van egyrészt, másrészt viszont egy jó könyv, egy színvonalas alkotás mindig tud újat nyújtani. Annál is inkább, mivel az első olvasásnál bizonyítottan a sztorira, a fordulatokra figyelünk. A következőnél már feltűnnek az apró kis részletek, a csavarok, a nüanszok és a szereplők jellemvonásainak finomságai is. Ha pedig harmadszor vagy negyedszer is kezünkbe vesszük, lehet, hogy újabb titkokra is fény derül.
Azon túl, hogy újfent találkozunk a “régi baráttal”, a könyvek újraolvasásának van más előnye is. Mégpedig az, hogy a bennünk végbemenő változást is felfedezzük általa.
Hiszen a könyv, ahányszor olvassuk, mindig mást mond. De nem azért, mert fejlődne, hanem mert mi fejlődünk, mi alakulunk, válunk többé azzal, amit megértünk belőle.
(Fizetett PR cikk)