Az 1995-ben alakult Tanács keretében évente rendeztek találkozókat az izraeli és uniós vezetők között, hogy politikai, gazdasági, kereskedelmi és technológiai kérdéseket vitassanak meg.
2012-ben azonban viták kerekedtek a felek között amiatt, hogy Izrael Júdeában és Szamariában (Ciszjordánia) folytatta azoknak a telepeknek az építését, melyeket a nemzetközi közösség illegálisnak tekint, ezért az egyeztetések megszakadtak.
Most az EU külügyi főbiztosa bejelentette, hogy újraindul a Társulási Tanács, de Izrael szempontjából nem feltétlenül konstruktív céllal.
Az Európai Unió álláspontja nem változott a
közel-keleti békefolyamatra vonatkozóan. Ugyanazoktól a 2016-os tanácsi következtetésektől folytatjuk, melyek a kétállami megoldást támogatták. Tudjuk, hogy a palesztin területeken egyfolytában romlik a helyzet, és úgy gondolom – és ezzel a miniszterek is egyetértettek –, hogy a Társulási Tanács jó lehetőség arra, hogy Izraellel egyeztessünk ezekről a kérdésekről”
- mondta Joseph Borrell.
A tárgyalások a közös uniós álláspont kialakítása után kezdődhetnek meg Izraellel.
Jair Lapid miniszterelnök “Izrael számára jelentős eredményként” értékelte a Tanács újraindítását, hiszen ez akár lehetőséget adhat a zsidó állam számára arra, hogy erősítse az uniós tagállamokkal a gazdasági- és diplomáciai kapcsolatot.
(CBN News / Hetek)