A szervezettel kapcsolatban két éve foglalkoztunk behatóbban, mikor vezetője, Samantha Power Magyarországra látogatott, és kijelentette: az Egyesült Államok kormánya mintegy hétmilliárd forintnak megfelelő összeget szán arra, hogy „fenntartsa a demokráciát” Közép-Európában.
Számos külföldi kormány vádolja régóta a USAID szervezetet azzal, hogy valójában a rendszerváltásokat, rezsimdöntéseket elősegíteni kívánó Központi Hírszerzési Ügynökség vagy hasonló szervezetek állnak tevékenysége mögött. A Foreign Policy magazin a USAID-del kapcsolatban világossá teszi, noha világszerte a humanitárius segélyek folyósításáról ismert, a szervezet hosszú múltra tekint vissza a hírszerzési munka és a segélyezettek belpolitikájába való beavatkozás terén.
US government funding for radical-left causes has corrupted religious institutions domestically and throughout the world https://t.co/18TKhjIO7j
— Elon Musk (@elonmusk) February 4, 2025
A szervezet 2023 szeptemberében bejelentette, hogy a globális fejlesztés terén szorosabb együttműködést tervez vallási csoportokkal világszerte. A hitalapú szervezeteket „stratégiai partnerekké” tették a humanitárius erőfeszítésekben - ugyanakkor a kritikusok szerint
ez kevésbé a jótékonyságról, inkább a washingtoni érdekeket szolgáló missziós munkáról szól.
Elon Musk, Trump minisztere szerint a radikális baloldali ügyek korábbi amerikai kormányzati finanszírozása "megrontotta a vallási intézményeket belföldön és világszerte", ugyanakkor nem tért ki rá bővebben, mit is ért ez alatt.
A szervezet támogatási listájának élén a Catholic Relief Services nemzetközi humanitárius szervezet áll, de számos evangéliumi segélyszervezet is szerepel, illetve olyan keresztény médiaoldal is, mint "keresztény nacionalisták" ellen rendszeresen cikkeket megjelentető a Christianity Today.
Samantha Power ez ügyben, 2023 szeptemberében, amikor elindult a USAID strategic religious engagement (stratégiai vallási szerepvállalás) politikája, a következő nyilatkozatot tette azzal kapcsolatban, miért is tartották fontosnak a vallási szervezetekkel való együttműködést:
"Amikor figyelmen kívül hagyjuk a vallást, elszalasztjuk a világ legerőteljesebb erejének kihasználását a változtatásra."
Power arra vállalkozott, hogy legyőzi a stratégiai vallási szerepvállalással kapcsolatos negatív felfogásokat és az aggodalmait az egyház és az állam szétválasztásának megsértésével kapcsolatban. Úgy vélte, mégha fel is vetődnek jogi aggodalmak, az Egyesült Államoknak kapcsolatot kell tartania olyan vallási vezetőkkel, akik segíthetnek céljai előmozdításában.