Az operációt vezető sebész szerint az agyuknál összenőtt ikrek virtuális valósággal való szétválasztása legalább akkora teljesítmény, mintha “az ember a Marson járna”.
Bernardo és Arthur Limát két és fél éven át tartó orvosi vizsgálat és hét műtét után választották szét. A kisfiúk az utolsó, 27 órás műtét után négy nappal találkozhattak újra, és már egymás kezét fogva pihenhettek.
Noor ul Owase Jeelani kasmíri-brit sebész fejhallgatóval és szemüveggel a fején vezette a műtétet, amit “űrkorszakinak” nevezett.
Hatalmas dolog látni (a test) anatómiáját és végrehajtani a műtétet még azelőtt, hogy veszélynek tennénk ki a gyerekeket. Képzelhetik, milyen megnyugtató ez a sebészek számára”
- mondta a sebész.
Az operáción összesen csaknem százan vettek részt, hiszen ez az egyik legbonyolultabb szétválasztási eljárások közé tartozott, ráadásul ez volt az első olyan beavatkozás, amelyet két ország orvosai a virtuális valóság segítségével hajtottak végre.
Az ikrekkel foglalkozó orvosi csapat CT- és MRI-felvételek alapján hónapokon keresztül gyakorolt az operációra készülve.
A sebész beszámolója szerint a műtét után az ikerpár mindkét tagjának magas volt a vérnyomása és a pulzusa addig, amíg négy nap elteltével ismét együtt nem lehettek.
Bernardo és Arthur a legidősebb olyan ikerpár, akiknek az agya is össze volt nőve, és sikeresen szét tudták választani őket.
(MTI / Hetek)