A valóság azonban egészen más:
1. A Templom-hegyen nem az Aksza mecset gyulladt ki, hanem egy fa kapott lángra
2. A fát nem zsidók gyújtották fel, hanem a palesztin tüntetők, akik petárdákat lőttek ki az izraeli rendőrökre.
3. A zsidó fiatalok nem a Templom-hegyi tűz miatt táncolnak, hanem a Jeruzsálem Nap záróeseményét ünneplik a nyugati-falnál, mint minden évben.
Nem csak a látvány, a tények is fontosak.
מזעזע pic.twitter.com/7JM5ADoPJf
— Ayman Odeh (@AyOdeh) May 10, 2021
Az Aksza-mecset egy ízben valóban lángra kapott: 1969. augusztusában egy vallási megszállott ausztrál turista megpróbálta felgyújtani az épületet. A tűz a mecsetben nem okozott jelentős kárt, de elégett egy középkori faemelvény, amit Szaladin szultán ajándékozott a mecset számára.
A magányos gyújtogatót a bíróság beszámíthatatlannak ítélte, és elmegyógyintézetbe utalta, Denis Michael Rohan itt is halt meg 1995-ben.
Az incidens nyomán az arab világban zavargások törtek ki, és azóta az Izrael elleni intifádák és terrorhullámok visszatérő indoka azt, hogy
„a zsidók le akarják rombolni az Aksza-mecsetet”.
Az iszlám világban azonban a mai napig sem tértek napirendre az eset felett. Ennek nyomán alakult meg az Iszlám Államok Szervezetének Konferenciája, amelynek hivatalos célja al-Kudsz (Jeruzsálem) felszabadítása.
„Az OIC főtitkársága (a szaúd-arábiai) Dzsiddában működik al-Kudsz városának felszabadításáig, hogy ezt követően itt legyen a szervezet állandó központja.”
(OIC-alapokmány, XI. fejezet, 17. cikk.)