Ahhoz, hogy munkánkat folytatni tudjuk, az Ön támogatására is szükségünk van. Most futó akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetés mellé ajándék Hetek maszkot adunk. Részletek és a teljes nyeremény lista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Már előzetesen sem adtak sok esélyt annak, hogy 2-3 nappal a végső döntést jelentő elektori szavazás előtt a Legfelsőbb Bíróság helyt adna a választás végső kimenetelét kétségbe vonó keresetnek. Texas állam képviseletében az állam legfőbb ügyésze indított keresetet, mely szerint érvényteleníteni kívánta Biden győzelmét. A keresetben arra hivatkozott, hogy négy állam, köztük Georgia, Michigan, Pennsylvania és Wisconsin megsértették a választás integritását azzal, hogy jelentős változtatásokat léptettek érvénybe a választás menetével kapcsolatban november 3-át megelőzően, valamint az államban nem sikerült hitelt érdemlően cáfolni a választási csalásokkal kapcsolatos vádakat.
A keresethez 17 másik republikánus vezetésű szövetségi állam, valamint számos képviselőházi republikánus is csatlakozott. Trump is beállt a kereset mellé, mint felperes.
Mindezt hiába, mert az amúgy konzervatív többségű Legfelsőbb Bíróság elutasította a keresetet, mert szerintük jogilag nem sikerült megalapozni azt, hogy mi az érdeke Texasnak abban, hogy egy másik államban miként folytatják le a választást.
Az Egyesült Államokban egyébként mind az 50 államban és a fővárosban is jóváhagyták a november 3-ai elnökválasztás eredményét. Trump stábja több próbálkozást is tett arra, hogy szövetségi bírósági szinten, majd a Legfelsőbb Bíróság szintjén bizonyítsák Biden győzelmének törvénytelenségét. Eddig szinte minden próbálkozás eredménytelenül zárult.
Allen West, a texasi Republikánus Párt vezetője szerint a törvénykövető államoknak saját uniót kellene alkotniuk, miután a Legfelsőbb Bíróság elutasította az állam keresetét Biden győzelmének érvénytelenítésére. Allen szerint a testület ezzel azt jelentette ki, hogy egy állam megszegheti a saját választási törvényeit és alkotmányellenes döntéseket hozhat anélkül, hogy vállalnia kellene ezért a következményeket.
"A döntés precedenst teremt arra, hogy azok az államok, amelyek megsértik az Egyesült Államok alkotmányát, most már nem vonhatóak felelősségre."
Rudy Giuliani, Trump ügyvédje a Newsmaxnak nyilatkozva azt mondta, hogy nincs még vége a jogi küzdelmüknek, mert a keresetet a megalapozottság alapján utasították el, nem pedig a vádpontokat cáfolták.
Trump ügyvédje szerint szörnyű hibát követnek el a bíróságok azzal, hogy úgy akarnak kimaradni a választási vitákból, hogy nem is adnak engedélyt a meghallgatásra. Ezzel az összes vitapont nyitott kérdés marad minden amerikai számára, így rengeteg kérdés marad megválaszolatlanul.
Külön érdekesség, hogy a Legfelsőbb Bíróságban mind a három olyan jelölt, akit Trump nevezett ki elnöksége során, a kereset ellen szavazott. Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh és Amy Coney Barrett sem kívánt véleményt megfogalmazni, csak a meghallgatás ellen szavaznak.
A kilenctagú testületben viszont két konzervatív bíra, Clarence Thomas és Samuel Alito a meghallgatás mellett voksolt, őket még az idősebb és a fiatalabb George Bush nevezte ki évekkel ezelőtt.
Mark Levin, az egyik leghallgatottabb konzervatív rádiós műsorvezető úgy fogalmazott, a konzervatív bírók a saját torkukat vágták el, mivel a georgiai szenátor-választáson (ahol hasonló vitatott választási szabályok lesznek érvényben) a demokraták megszerezhetik a Szenátusban is a többséget. Ez viszont a Legfelsőbb Bíróság összetételére is kihatással lehet, ha a demokraták beváltják azt a korábbi felvetésüket, hogy felduzzasztanák a testületet liberális jelöltekkel.