Ismét Hetek Közéleti Klub november 5-én! Kövesse velünk az amerikai választásokat! A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció: [email protected]
Az UNRWA-t 1949-ben hozta létre az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése azzal a céllal, hogy az izraeli függetlenségi háború és az azzal járó területváltozások nyomán elmenekült palesztin lakosság és leszármazottaik számára segélyeket nyújtsanak. Eleinte a zsidó menekülteket is támogatták, idővel azonban Izrael magára vállalta az ellátásukat, így a szervezet ma már kizárólag a palesztinokkal foglalkozik. Az ügynökségnek nagyjából 30 ezer alkalmazottja van, nagy többségük palesztin menekült hátterű.
A nemes célkitűzések azonban igencsak megkérdőjelezhető tevékenységet produkáltak. Az UNRWA-val kapcsolatban az egyik legfőbb kritika, hogy a bevett gyakorlattal szemben az ügynökség nem arra törekszik, hogy a menekültstátuszt minél hamarabb felszámolja, hanem fenntartja, sőt még a leszármazottakra is kiterjeszti azt. Még olyan személyeket sem vesznek le a menekültlistáikról, akik időközben más országban állampolgárságot szereztek. Az UNRWA tehát valójában mintha a menekültprobléma gerjesztésében lenne érdekelt, nem pedig megoldásában.
Azonban ennél is súlyosabb, hogy a szervezet tagjait sok szál fűzi a terrorizmushoz is. Az UNRWA 14 munkatársa részt vett az október 7-ei mészárlásokban, és több mint ezer munkatársuk tagja különböző terrorszervezeteknek (pl. Hamasz, Iszlám Dzsihád). Emellett a szervezet oktatási programjait is rendszeresen felhasználják az Izraellel szembeni gyűlölet szítására és az erőszakos cselekményekre való felkészítésre. Az UNRWA a napokban azt is elismerte, hogy a Nukba (a Hamasz elit egysége) egyik parancsnoka 2022 júniusa óta az ügynökség alkalmazásában állt. Az illető – akit nemrégiben Izrael likvidált – komoly részt vállalt 2023. október 7-én ártatlan civilek kivégzésében és elrablásában.
A zsidó állam ezt az állapotot megelégelve két törvényt is hozott, amivel lényegében megtiltották az UNRWA-nak, hogy Izraelben tevékenykedjen. Az ügynökségnél most amiatt is törhetik a fejüket, hogy e tiltás mellett hogyan koordinálják a gázai és júdea-szamáriai tevékenységüket.
A törvényeket már elfogadásuk előtt nagy nemzetközi ellenállás kísérte. António Guterres, ENSZ főtitkár egyenesen „katasztrofálisnak” nevezte a javaslatot, de az EU, az Egyesült Államok és több európai ország is – habitustól függően – kifejezte aggodalmát vagy éppen katasztrofális következményeket vizionált (utóbbi természetesen Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője volt).
Izrael azonban nem jött zavarba. Netanjahu kijelentette, hogy a humanitárius katasztrófa elkerülése érdekében együttműködnek nemzetközi partnereikkel, és a gázaiak továbbra is hozzájutnak majd a segélyekhez. Az izraeli parlamenti képviselők többsége pedig ünnepléssel fogadta, hogy Izrael végre felszámolta kapcsolatait az UNRWA-val. „Gratulálok és köszönöm a Knesszet tagjainak, hogy a politikai spektrum minden oldaláról támogatták ma este azoknak a törvényeknek az elfogadását, amik véget vetnek az UNRWA-val való gyalázatos együttműködésnek.” – értékelt a belbiztonsági miniszter, Itamár Ben-Gvir.