Frissítés: cikkünk megjelenése után a Facebook újra elérhetővé tette az eredeti bejegyzést és a fotót.
Ez egy véleménycikk.
John Laughland brit történész, az Oxfordi Helsinki Emberi Jogi Csoport elnökségi tagjának a The Tainted Source: The Undemocratic Origins of the European Idea (A romlott forrás: Az európai idea nem demokratikus eredete) című, 1997-ben megjelent könyvét azért lapoztam fel, mert közéleti vita támadt abból, lehet-e beszélni arról, hogy Adolf Hitler is „nagy európai vezetőként” lépett fel, amikor a náci utalom alatt egyesíteni akarta a kontinenst.
A vitához Kulifai Máté már elmondta publicisztikájában a lényeget, én annyit tettem hozzá egy korábbi cikkemet felidézve, hogy a harmincas évektől kezdve a nácik, az olasz fasiszták és több európai kollaboráns kormány képviselői részletes terveket készítettek Európa politikai és gazdasági integrációjáról.
Az 1937-es nürnbergi pártnapon Hitler például ezt mondta: „Talán minden más országnál jobban érdekel bennünket Európa. Nemzetünk, népünk, kultúránk és gazdaságunk az egyetemes európai közegből nőtt ki. Ezért ellenségei vagyunk minden olyan kísérletnek, ami viszályt és pusztítást próbál kelteni az európai népek családjában.”
John Laughland könyvéből kiderül, hogy a német Európa-propaganda cáfolja azt a közkeletű nézetet, miszerint a nácik fanatikus nacionalisták lettek volna. Ellenkezőleg: alapvetően gyűlölték a nemzeti megosztottságot, és vonzódtak a nagy, monolitikus egységhez. Az önálló döntéseket a nácik éppúgy nem kedvelték országok, mint pártok, közösségek vagy egyének esetében. Gondolkodásuk központjában a faji kategóriák álltak, ami alapvetően határok feletti, nemzetközi doktrína.
A faji gondolkodás nem tud mit kezdeni a szabadságjogokkal, amelyeket idegenkedve, irracionális vagy kifejezetten káros tényezőként tekint, szemben a „tudományos” fajelmélet kiszámítható válaszaival, amelyekkel állítása szerint meg tudták határozni egy embercsoport vagy nemzet viselkedését és reakcióit.
A nácik gazdasági szempontból elkerülhetetlennek tartották azt, hogy a fejlődés a nagyobb egységek irányába tart. A berlini külügyminisztérium egyik információs sajtókiadványa szerint „Időszerűtlen és elavult Európa megosztottsága, amelyet a kis nemzeti gazdaságok és kommunikációs rendszerek jelentenek. Lejárt a vízumok és útlevelek ideje. Az általános európai jólét elhozza majd minden tag jólétét és gazdasági biztonságát. … Európa egyesülése már elkerülhetetlen, amit a történelmi vastörvények diktálnak.”
A gazdasági élettér szükségességét Hitler már a háború előtt megfogalmazta. 1936-ban ezt mondta a Reichstagban: „Mennyi bajt tudna megspórolni az emberiség, különösen az európai népek, ha tiszteletben tartanák a természetes és nyilvánvaló élettereket … Az európai népek egy családot alkotnak a világban. Nincs sok értelme azt gondolni, hogy egy ilyen zsúfolt házban, mint Európa, a népek közössége hosszú időn keresztül fenn tudna tartani egymástól ennyire eltérő jogrendszerek sokaságát.” Hitler számára tehát a gazdasági egység feltételezte a jogrendszerek egyesítését, természetesen a Német Birodalom vezetésével.
Az oxfordi történész könyvében szerepel egy fotó, amely a nácik által Párizsben megrendezett propaganda kiállításon készült, amelynek mottója így szólt: „A Waffen SS Európáért harcol”.
Ezek a történelmi tények nem közölhetőek ma a Facebookon, kritikus említésük tiltást, korlátozást és további retorziókkal való fenyegetést von maga után. Fellebbezni nem lehet, ha nem értesz egyet a döntéssel, cinikusan annyit reagálnak: „Köszönjük a visszajelzést. Fel fogjuk használni a további döntések jobbá tételére.”
Úgy tűnik, igaza van Elon Musknak, aki szerint „példátlan indoktrináció” zajlik a közéletben. „Nagyon óvatosnak kell lennünk bármivel kapcsolatban, ami a teljesítményalapú társadalom ellen van, és a szólásszabadság visszaszorítása a következménye.” (Elon Musk)