Most minden előfizetőnknek adunk! Fizessen elő a Hetek nyomtatott vagy online hetilapra a régi áron május 31-ig és spóroljon velünk. Részletek a hetilapban és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Az Európai Bizottság Oroszországgal szemben bevezetni tervezett hatodik szankciós javaslatcsomagjáról a héten megszülethet a megállapodás - jelentette ki kedden Clément Beaune francia Európa-ügyi államtitkár.
"Úgy gondolom, hogy a megállapodás meglehet a héten, minden erőnkkel ezen dolgozunk. Valószínűleg már csak napok kérdése az egész"
- jelentette ki az Európai Unió soros elnökségét betöltő Franciaország illetékes kormánytagja az LCI francia hírtévében.
"Gyorsan kell haladnunk, és bizalommal mondom, hogy lesz hatodik európai szankciós csomag, az intézkedések nagyon erősek lesznek és fokozatosan fogjuk azokat bevezetni, menetrenddel, először az orosz kőolajra, de az orosz szénhidrogénekre is általában" - tette hozzá.
Elmondta, hogy az európai vezetők, köztük Emmanuel Macron francia elnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök kedden egyeztet a kérdésről telefonon.
"Vannak megoldási lehetőségek kétfajta mentességet illetően: egyrészt haladék azon országok számára, amelyek objektíve nehéz helyzetben vannak, mert a kőolajellátásuk 100 százaléka Oroszországból érkezik, másrészt vannak alternatív ellátási garanciák. Ezen a két paraméteren dolgozunk jelenleg" - mondta Clément Beaune.
Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke kedden úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy Orbán Viktor telefonon egyeztetett Emmanuel Macronnal Európa energiabiztonságával kapcsolatos kérdésekről. Hétfőn pedig Ursula von der Leyen látogatott Magyarországra, hogy tárgyaljon a magyar miniszterelnökkel a témáról. A találkozóról később elmondták, hogy „történt némi előrelépés”.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Brüsszelben jelezte, hogy Európai Bizottság Oroszországgal szemben bevezetni tervezett hatodik szankciós javaslatcsomagjának elfogadása esetén lehetetlen lenne beszerezni a magyar gazdaság működtetéséhez szükséges kőolajmennyiséget, ezért Magyarország csakis olyan javaslatot tud támogatni, amely kezelni tudja ezt, az uniós bizottság által létrehozott problémát.
Szerda délelőtt pedig már azt közölte a közösségi oldalán, hogy az Európai Bizottságnak nincs olyan javaslata, amely kezelni tudná egy esetleges orosz olajembargó negatív hatásait, ezért a kormány az eredeti álláspontját fogja képviselni, miszerint ezen tilalom alól a csővezetékes szállításnak kivételt kell képeznie.
Ahogy arról beszámoltunk, Orbán Viktor elfogadhatatlannak nevezte az Oroszország ellen bevezetni kívánt uniós olajembargót a Kossuth rádió péntek reggeli műsorában, kijelentve:
az felér egy a magyar gazdaságra ledobott atombombával.
Hangsúlyozta: akinek van tengere, vannak tengeri kikötői, az hajókon tud szállítani olajat a világ bármely pontjáról, de vannak országok, amelyeknek nincs ilyen lehetőségük. Magyarországra orosz vagy bármilyen olaj kizárólag csővezetéken érkezhet, a csővezeték "egyik vége Oroszországban van, a másik pedig Magyarországon". A miniszterelnök kiemelte: ha elfogadják az embargót, a rezsicsökkentésnek vége van, 700 forintos benzin- és 800 forintos gázolajár következhet. Megjegyezte: a bizottság javaslata olyan helyzetet idézhet elő, hogy egész egyszerűen nem lesz Magyarországon üzemanyag, és nem lesz jó néhány olajból származó, az ipar számára fontos termék sem.
Közben az Index arról ír, hogy szerdán ismét összeülnek Brüsszelben az uniós tagállamok nagykövetei, hogy megvitassák az Oroszország elleni újabb szankciós csomagot. A Politico értesülései szerint pénzbeli támogatással bírhatnák rá Magyarországot a lépés támogatására.
Viktor nagy játékos, és most erős lapok vannak a kezében
- fogalmazott a Politicónak a mostani helyzetről beszélve egy volt magyar tisztviselő. Ugyancsak a brüsszeli lap értesült arról kedden, hogy az Európai Bizottság összeállított egy tervezetet a Magyarországnak nyújtandó pénzügyi támogatásról arra az esetre, ha a kormány visszavonja a vétót az olajembargónál.
"Minél nagyobb mértékben tudjuk segíteni Magyarországot a REPowerEU program keretében, annál gyorsabban tudnak függetlenedni az orosz olajtól" - mondta erről az egyik uniós tisztviselő, aki szerint jelenleg arról folynak a tárgyalások, hogy Magyarország mennyi időt és pénzt kaphat az oroszoktól való függetlenedéshez.
Az Európai Bizottság szóvivője viszont cáfolta, hogy Ursula von der Leyen a gyakorlatban pénzt ígért volna a magyar miniszterelnöknek a szankciók elfogadásáért cserébe.
(Hetek / MTI / Index)