Az új típusú koronavírus tulajdonságaival és működésével kapcsolatban még mindig sok a kérdőjel, a Semmelweis Egyetem kutatóinak vizsgálatával azonban egy lépéssel közelebb kerültünk az organizmus megismeréséhez:
dr. Kellermayer Miklós, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja által vezetett munkacsoport a Nemzeti Népegészségügyi Központ Nemzeti Biztonsági Laboratóriumának kutatóival együtt először tudta megvizsgálni az aktív koronavírus szerkezetét.
Kimutatták, hogy a vírust jellegzetesen, koronaszerűen borító tüskék rendkívül mozgékonyak, az organizmus pedig különlegesen ellenálló: ha összenyomják, gumilabdaszerűen helyreáll, a fizikai behatás pedig nem tesz kárt se a struktúrájában, se a tartalmában.
Dr. Kellermayer Miklós szerint a vírus mechanikai és öngyógyító tulajdonságai biztosíthatják, hogy ennyire tud alkalmazkodni különböző környezeti körülményekhez, és ekkora fertőzőképességgel rendelkezik.
A kutatás többek között azért is kiemelkedő és egyedülálló, mert eddig a vírusról megjelent szakcikkek egyedült inaktivált vagy fagyasztott minták vizsgálatával kapcsolatos következtetésekről szóltak, a magyar csoport azonban nagyon is aktív, fertőzőképes Covid-19 vírust vett górcső alá atomi erőmikroszkóp segítségével.
A magyar kutatócsoport a vizsgálat során a kb. 80 nanométer szélességű SARS-CoV-2 részecskét aprócska tűvel szúrta meg a tetejétől egészen az aljáig nyomva azt, amitől a vírusrészecske összenyomódott, de a tű eltávolításakor azonnal visszapattant. Hiába próbálták újra a műveletet százszor, a vírusnak meg se kottyant, sértetlen maradt.
A kutatók szerint mindez azt bizonyítja, hogy az új koronavírus lehet az ember által ismert egyik legrugalmasabb és legellenállóbb vírus.
Az is kiderült, hogy többi vírustól eltérően a részecskét borító tüskék extra rugalmassága miatt a gazdatestet elhagyva is hosszú ideig fertőzőképes marad. A vizsgálatok során a koronaszerű alkotóelemek a tű fizikai behatására olyan magas frekvenciával lendültek ki, hogy a másodpercenkénti 300 felvétel készítésére is képes atomi erőmikroszkóp is csak elmosódott képet tudott készíteni róluk.
A kutatók szerint ez a nagysebességű mozgás segíthet a vírusnak könnyebben megtalálni a gazdasejteket és összekapcsolódni azokkal.
A vírus hőellenállása is egészen különleges: alig változik, ha 10 percen át 90 Celsius fokos hőnek van kitéve; mindössze néhány tüskéjét veszíti el, de a szerkezete sértetlen marad. Ez magyarázatot adhat arra is, miért maradt fertőzőképes a meleg éghajlatú országokban, vagy a nyári időjárás ellenére is.
(Semmelweis Egyetem/Hetek)