A jelentésből kiderül, hogy 2027-ig 14 millió munkahely fog megszűnni a technológiai fejlődés miatt, és az előrejelzések szerint többen fogják elveszíteni az állásukat, mint amennyi munkahely létrejönne az MI-nek köszönhetően.
A Világgazdasági Fórum megkérdezett 800 vállalatot a világ minden tájáról, hogy milyen változásokat terveznek a következő öt évre. A cégek fele új technológiákba fektetne be, míg 80 százalékuk digitális platformokba, oktatásba és a munkaerő fejlesztésébe.
A vállalatok 75 százaléka számára a kiberbiztonság, a kódolás és az e-kereskedelem fejlesztése a legfontosabb 2027-ig, majdnem 75 százalékuk pedig a mesterséges intelligenciát alkalmazná, egy kis részük kifejezetten azzal a céllal, hogy munkahelyeket teremtsen.
A Fórum felmérése alapján a következő években azok lesznek a legkeresettebb szakmák, amelyek a mesterséges intelligenciával és a gépi tanulás fejlesztésével, a fenntarthatósággal, üzleti információszerzéssel vagy információbiztonsággal foglalkoznak.
A dolgozók több mint felének esetében nem várható, hogy a következő néhány évben jelentősen megváltozik a tevékenységi kör, 44 százalékuknál azonban lesznek változások, és sok embernek új dolgokat kell majd tanulnia a megváltozott körülmények miatt.
A felmérés szerint a banki és postai ügyintézők, pénztárosok és jegyértékesítők, az adatrögzítők és az egyéb adminisztratív munkakört betöltők esetében várható a legmagasabb elbocsátási arány.
A mesterséges intelligencia korlátlan térnyeréséről és veszélyeiről a Hetek friss lapszámában is olvashatnak.
(Fox News / Hetek)