A Gazprom nem kommentálta a levélben található információkat, de egy forrás szerint a vis maior-helyzet az Északi Áramlat-1-et érintheti.
Közben a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) igazgatója felszólította az európai fogyasztókat, hogy drasztikusan csökkentsék a következő néhány hónapban a gázfogyasztásukat, hogy felkészüljenek a “hosszú, kemény télre”.
Fatih Birol szerint nem lehet kizárni annak a lehetőségét, hogy télen egyáltalán nem fog földgáz érkezni Oroszországból, ezért már most érdemes megelőző lépéseket tennie az uniós tagállamok lakosságának.
Az első sürgős lépés ahhoz, hogy még a tél előtt fel lehessen tölteni megfelelő szintre az európai gáztározókat az, hogy csökkenTENI KELL az európai jelenlegI gázfogyasztásT, és az így megtakarított gázt az országokNAK el KELL raktározNIUK. Ez már el is kezdődött az égbeszökő gázárak miatt, de ennél többre van szükség. További jelentős csökkenésre van szükség ahhoz, hogy Európa felkészüljön az előtte álló kemény télre”
- mondta az Ügynökség igazgatója.
Birol szerint még ha sikerül is az uniós tagállamoknak 90 százalékra feltölteniük a gáztározókat, akkor is “nagy annak a kockázata”, hogy ellátási zavarok lesznek az orosz földgáz teljes kizárása miatt.
Az Ügynökség ezért azt javasolja, hogy a tagállamok átmenetileg csökkentsék a földgázhasználatot, és helyette szenet, atomenergiát és gázolajat használjanak. A lakosság körében csökkenteni kellene a légkondik használatát, hiszen így villamosenergiát lehet megspórolni.
A szervezet szerint ebben a kormányzati- és közintézményeknek kellene először példát mutatniuk azzal, hogy kevésbé hidegre hűtik az épületeket.
Emellett megoldás lehet a földgáz- és villamosenergia-szolgáltatók közötti, európai és tagállami szintű “szigorú együttműködés” a hőerőművek működtetésében.
(Reuters / Hetek)