A miniszterelnök hozzátette: a következő négy éves ciklusban, 2028-ig nem is fogadnak el semmilyen támogatást az Európai Uniótól
Kobahidze szerint az ország szuverenitása a tét, és meg kell mutatni a európai uniós bürokratáknak, hogy
hazájával nem a zsarolás és sértések, hanem „a tisztelet nyelvén kell beszélni”.
A kormányfő zsarolásnak tartja azt, ha az Európai Unió a tagságot vagy a támogatásokat attól teszi függővé, hogy országban a Brüsszel számára kedves választási eredmény születik meg. „A georgiai nép büszke, önérzetes és gazdag történelemmel rendelkezik, ezért számára teljesen elfogadhatatlan alamizsnaként tekinteni az európai uniós integrációra”. Szerinte a grúz (georgiai) nép kultúrájával és lehetőségeivel gazdagítaná az Európai Uniót, amint ez fordítva is igaz.
Georgia 2023 decemberében tagjelölti státuszba került, az EU azonban az ország mostani vezetését Nyugat-ellenes politikával vádolja, és befagyasztotta ezt a folyamatot.
Az éles vita előzménye, hogy az Európai Parlament a héten azt követelte, hogy egy éven belül ismételjék meg a grúziai választásokat, mert szerintük az október 26-án tartott parlamenti választások nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek, és „az ország folyamatos demokratikus visszalépéséhez járultak hozzá”.
Konkrétumokat ugyanakkor nem nevezett meg az EP, annak ellenére, hogy a választásokat felügyelő EBESZ nem talált olyan problémát, ami megkérdőjelezné a választások eredményének realitását. Mint ismert a kormánypárt jelentős, 54 százalékos többséggel nyerte meg a választásokat.
Az EP-állásfoglalásban a kormányzó Georgiai Álom pártot tették felelőssé a tisztességtelen választások miatt,
és a szöveget megszavazó képviselők elítélték a számos és súlyos választási jogsértést, köztük a választók megfélemlítését, a szavazatok manipulálását, a választási megfigyelők és a média befolyásolását, illetve az elektronikus szavazógépek manipulációját.
Érdemes megjegyezni a fenti felsorolásban szereplő kifogások szinte pontosan ugyanazok, mint ami miatt az európai politikusok és média 2020-ban szélsőségesnek és nevetségesnek állította be Donald Trumpot, aki pedig egy nagyon szoros választási eredményben keresett – érintettként – kifogásolni valót, és nem kívülrő szólt bele egy másik ország polgárainak a döntésébe.
Az állásfoglalás legárulkodóbb mondta így hangzik: „Az ország választási bizottsága által kihirdetett szavazási eredmények nem szolgálják a georgiai nép akaratának megbízható képviseletét”.
Ebből azt a következtetést vonták le az európai uniós képviselők, hogy a választásokat „egy éven belül alapos nemzetközi felügyelet mellett és független választási adminisztráció szervezésében újra rendezzék meg”.
A képviselők úgy vélték továbbá, hogy EU-nak szankciókat kell bevezetnie, és korlátoznia kell hivatalos kapcsolatait a tbiliszi vezetéssel.
Az állásfoglalásban kitértek Orbán Viktor miniszterelnök georgiai látogatására, amely a szöveg szerint sérti az EU álláspontját, és újabb kísérlet az EU közös kül- és biztonságpolitikájának aláásására. A dokumentum szerint „Orbán Viktor miniszterelnök ismét nem az EU nevében szólalt fel Georgiában”.