Az Északi Áramlat vezetékhálózat felrobbantására irányuló 2022. szeptemberi "cipőfűzős akció" eredetileg egy maroknyi magas rangú ukrán katonatiszt összeesküvése volt - jelentette a The Wall Street Journal az összeesküvésben részt vevő tisztekre hivatkozva.
2022 májusában pár magas rangú ukrán katonatiszt és üzletemberek gyűltek össze, hogy koccintsanak az orosz invázió megállítására. Ivás közben egyikük felvetette: mi lenne ha megsemmisítenék az Északi Áramlatot.
Az orosz gázt Európába szállító vezetékek milliárdokat biztosítottak a Kreml háborús gépezetének, ezzel pedig Putyin megfizethetne az agressziójáért.
„Mindig nevetek, amikor a médiában találgatásokat olvasok valami hatalmas műveletről, amiben titkosszolgálatok, tengeralattjárók, drónok és műholdak vesznek részt” - mesélte a lapnak egy tiszt, aki részt vett a tervben.
„Az egész terv egy átmulatott éjszaka és egy maroknyi olyan ember elszántságának köszönhetően született, akiknek volt merszük kockáztatni az életüket a hazájukért.”
Volodimir Zelenszkij kezdetben néhány napon belül jóváhagyta a tervet, és az akcióval kapcsolatos minden parancsot szóban adtak ki, hogy ne hagyjanak nyomot - állítják a források.
Zelenszkij azután rendelte el a művelet leállítását, hogy a CIA tudomást szerzett "a modern történelem egyik legmerészebb szabotázsakciójáról", és állítólag arra kérte az akkori ukrán elnököt, hogy állítsa le.
Valerij Zaluzsnij, aki akkoriban Ukrajna főparancsnoka volt, figyelmen kívül hagyta Zelenszkij parancsát, és csapata módosította a vezeték megsemmisítésének eredeti tervét. Zaluzsnyij azonban tagadta, hogy köze lett volna a támadáshoz, mondván, hogy nem tudott róla, és hogy minden ellenkező értelmű felvetés "puszta provokáció".
Hasonlóan tagadta a legfőbb ukrán hírszerző szolgálat, az SZBU egyik magas rangú tisztviselője is, hogy az ukrán kormánynak bármi köze lenne az Északi Áramlat elleni merénylethez. Szerinte Zelenszkij „nem hagyna jóvá ilyen akciókat harmadik országok területén, és nem adna ki erre vonatkozó utasításokat”. Még Vlagyimir Putyin is az Egyesült Államokat tette felelőssé a támadásokért.
A WSJ beszámolója azt követően jelent meg, hogy a német hatóságok elfogatóparancsot adtak ki egy ukrán férfi ellen, akit
azzal gyanúsítanak, hogy köze van az Északi Áramlat felrobbantásához, és akit csak Volodimir Z. búvároktatóként azonosítottak.
Az új megállapítások a WSJ szerint ronthatják Ukrajna és Németország, Kijev második legnagyobb támogatója közötti kapcsolatokat.
Iratkozzon fel a Hetek megújult hírlevelére! Hetente egy csokorban ajánljuk különleges tartalmainkat, a legizgalmasabb interjúinkat, videóinkat, világnézeti és kiemelt cikkeinket. EZEN A LINKEN TUD FELIRATKOZNI.
Legfrissebb online híreinkért csatlakozzon a Hetek belső Viber-csoportjához! Így nem kell órákat szörföznie a híroldalak között, tőlünk megkapja telefonjára a nap legfontosabb világnézeti tartalmait. CSATLAKOZZON A CSOPORTHOZ EZEN A LINKEN.