Megjelent a Hetek Képbehozó magazinja, címe: „Keresztünk – Nyugaton a helyzet változó”. A kiadványban európai gyülekezetvezetők, meghurcolt keresztények, ismert bibliatanítók világítanak rá arra, hogyan változott meg a hívők megítélése nyugaton. A bookazine 4990 Ft helyett 3490 Ft a hetek.hu/konyvek oldalon.
Forrásaik szerint Cservinszkij egy hatfős csoportot vezetett az akció végrehajtására, melynek tagjai hamis személyazonosság alatt vitorláshajót béreltek, és mélytengeri búvárfelszereléssel robbanószerkezeteket helyeztek el az Északi Áramlat gázvezetékein.
A cikk kitér rá, hogy a hadműveletet nem Cservinszkij tervezte meg, hanem magasabb rangú tisztek utasításait teljesítette, akik végső soron Valerij Zaluzsnyij ukrán főparancsnoknak feleltek az kiadott utasításokért.
Ügyvédjén keresztül ugyanakkor Cservinszkij ezredes kijelentette, hogy
„az Északi Áramlat elleni támadásban való részvételemről szóló találgatásokat az orosz propaganda terjeszt, bármiféle alap nélkül”.
A Washington Post azt írja, hogy Cservinszkij részvétele a műveletben jelen állás szerint a legközvetlenebb bizonyíték arra, hogy az ukrán fegyveres erők és a biztonsági szolgálat vezetése is részt vett az Északi Áramlat elleni támadásában, amelyet nyugati tisztviselők "Európa energetikai infrastruktúrája elleni veszélyes támadásnak" minősítettek.
A lap amerikai hírszerzési adatokra hivatkozva arról számolt be, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban nem tudott a gázvezeték szabotálásának terveiről. „A tervezésben és kivitelezésben részt vevők mindegyike közvetlenül Zaluzsnyijnak (ukrán védelmi főnöknek) jelentett, így Zelenszkij nem tudhatott róla” – idézik a CIA által megszerzett hírszerzési adatokat.
A Washington Post szerint az eset jól mutatja az ukrán vezetésen belüli összetett hatalmi dinamikát és azt a belső rivalizálást, amelynek során az ukrán hírszerzés és a katonai struktúrák gyakran ütköznek a politikai vezetéssel.
Az ukrán hatóságok egylőre nem kommentálták ezeket az értesüléseket.
(meduza / Washington Post / Hetek)