Egymilliárdra tehető az elhízott vagy túlsúlyos emberek száma a világon – áll abban a tanulmányban, amelyet kedden tett közzé az IOTF (International Obesity Task Force), a mintegy harminc elhízásellenes nemzeti szervezetet tömörítő Elhízást Kutató Nemzetközi Szervezet (AIEO) speciális bizottsága. A közlemény drámai hangon hívja fel a figyelmet a különösen a fejlett világot sújtó probléma gazdasági és egészségügyi következményeire. A vizsgálat szerint ma 280 millió ember tekinthető elhízottnak, ami azt jelenti, hogy a normál testsúlyánál legalább 30 százalékkal többet cipel magán. A kisebb súlyfelesleggel küzdők, azaz túlsúlyosak pedig 700 millióan vannak. S ami a legrosszabb: ezek a számok egyre növekszenek.
A tanulmány megállapítja: az elhízás az összes egészségügyi kiadás 3–8 százalékát viszi el a fejlett országokban – ez legalább annyi, ha nem több, mint amennyit az összes rákfajta kezelésére költenek. A testsúly mértéken felüli gyarapodásával ugyanis növekszik a különféle betegségek kockázata, így a diabétesz, a rák, a magas vérnyomás, a szívbetegségek és a stroke rizikója. Ezek a betegségek pedig igen súlyos következményekkel járhatnak. Még az enyhe súlyfölösleggel küzdő emberek – különösen a hölgyek – esetében is hatszorosára nő a cukorbaj veszélye, az elhízottak esetében pedig ugyanez a kockázat 90-szeres! A női szervezetben a túlsúly a hormonrendszer egyensúlyának felborulásához is vezethet, így nem egy esetben a puszta fogyás jelenti a megoldást a meddőség problémájára.
A veszélyes súlyfelesleg kiszámítására egyébként a téma nemzetközileg elismert svéd kutatója, Per Björntorp a testtömegindex (BMI) módszerét ajánlja. A BMI a testsúly (kg) és a méterben kifejezett testmagasság négyzetének hányadosa. Ha az érték 20–25 kg/m2, akkor a testsúly normális, 25–30-as értéknél túlsúly alakult ki, és 30 kg/m2 felett már kóros elhízásról beszélünk, és ez a hozzá kapcsolódó betegségek nagyobb rizikóját is jelenti.
Az elhízás kezelésére mostanában egyre több gyógyszer jelenik meg a piacon. A göteborgi professzor figyelmeztetése szerint azonban számos készítménynek súlyos mellékhatásai is lehetnek. A gyógyszeres kezelés önmagában nem tanácsos, csak a diéta és a mozgás kiegészítőjeként, és mindenképpen orvosi felügyelet mellett. (M. R.)