Az idei Arany Oroszlán-díj birtokosa, Peter Mullan skót rendező Fotó: Reuters
A skót származású rendező, a negyvennyolc esztendős Peter Mullan filmje a hatvanas évek Írországában, egy kolostorban játszódik, ahová a családok által megtagadott, "megrontott" lányokat zárták be. A fiatal nők ezeken a helyeken ki voltak szolgáltatva az apácák fizikai-lelki kínzásainak, akik mosodákban dolgoztatták őket látástól vakulásig, mindenfajta bérezés nélkül. Két vatikáni lap, az Avvenire és az Osservatore Romano már a napokban "dühödt és gonosz provokációnak" minősítette a produkciót, azt állítván: a fődíj odaítélése lejáratja Európa legrégebbi filmfesztiválját. Peter Mullan a hétfői olasz sajtóban nem tagadja, hogy egyenlőségjelet akart tenni a filmjében szereplő apácák és az afganisztáni tálibok között. Legalábbis annyiban, hogy a The Magdalene Sisters nemcsak a katolikus egyházról, hanem minden olyan fundamentalista vallásról is szól, amely elnyomja a nőket. "Akik megtagadják a nőktől a szabadságot, azok a föld bármely pontján, bármely évszázadban azonosíthatóak egymással" – mondja a skót rendező.
"Hol itt a botrány?" – teszi fel első oldalas kommentárjában az egyházellenesnek korántsem mondható La Stampa. A cikk szerzője emlékeztet: a film nem kitalációkra, hanem már napvilágot látott könyvekre, dokumentumokra, tanulmányokra épül. "Aki támadja ezt a filmet, jobb, ha nem felejti el, hogy maga a katolikus egyház is önkritikát gyakorolt saját korábbi hibáiért, és a pápa ezek miatt már bocsánatot kért" – olvasható a lapban.
A Corriere della Sera szerint Mullan alkotása valóban egyházellenes és kényelmetlenül világias film. Kommentárja szerint a paradoxon abban rejlik, hogy ez volt Silvio Berlusconi jobbközép és egyházbarát kormányának első velencei fesztiválja, márpedig eddig a politika árnyéka mindig rávetült ezekre a filmes találkozókra. Ehhez képest éppen Mullan filmje futott be nyertesként, s a közönség soraiban a jelenlegi kormány két minisztere is ott tapsolt – írja az olasz napilap. Viszonylag kisebb vihart kavart a hazánkban is bemutatott 11\'09\'01 – szeptember tizenegy című, francia kezdeményezésre megszületett film, amelyben tizenegy, különböző nemzetiség? élvonalbeli rendező vall egy-egy tizenegy perces alkotás erejéig a tavalyi New York-i terrortámadással kapcsolatos érzéseiről. A különféle nézőpontokat felvonultató alkotásban a hírközlő szervek, a művészek és a politikusok felelősségéről (Ken Loach, Sean Penn) éppúgy szó esik, mint a felerősödött iszlámgyűlöletről (Mira Nair) vagy éppen Amerika-ellenességről.
A fesztiválon magyar alkotás is komoly elismerésben részesült: egy fiatal képzőművész, Péterffy Zsófia Kalózok szeretője cím? festmény-animációs filmje nyerte el a legjobb európai rövidfilmnek járó díjat, a m? egy Villon-ballada adaptációja.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »