A női sziluett változása. A korszellem s a hozzá idomuló divat határozza meg, mit látunk szépnek és természetesnek
A különféle történelmi korszakokban az emberek életében különbözőképpen volt jelen a divat, jelentősége koronként változott. Átalakultak funkciói, motívumai, társadalmi vonatkozásai. Szimbólumai és színei mást-mást jelentettek a különböző korszakokban, azonban ezek mögött valamiféle különös állandóság is megbújt. A divat elválaszthatatlan a vallástól, a társadalmi, kulturális, szociális és gazdasági változásoktól, ezzel együtt mindig a korszellemnek megfelelően alakul. Az azonosulás és elkülönülés vágya képezi határait, belső lényege az állandó változás, meghökkentés és a mind gyorsabb múlékonyság. Gazdasági vonatkozása óriási. A Diderot és d\'Alambert által szerkesztett Enciklopédia a divat lényegét két dologban határozta meg, mely szerint a divat dolga egyrészt az emberek megszépítése, másrészt pedig az ország gazdaságának fellendítése.
Az emberek legtöbbször termetük megnövelése, bizonyos testrészeik megnagyobbítása vagy éppen minimalizálása érdekében tették a legtöbbet. Korokon át nem a hasznosság és célszerűség elve diktált, nem az, hogy a test számára mi a jó és praktikus, hanem az adott kor eszménye. Anne Hollander művészettörténész hívja fel a figyelmet arra, hogy az esztétikai érzékelés mindig együtt változik a divattal. A divat megalkot egy fiktív testet, amely visszahat a "természetes" testről alkotott elképzelésünkre, s ezen ideálon keresztül látjuk magunkat, másokat, vagyis testünket az adott kor kulturális – esztétikai és erotikus – elképzeléseinek megfelelően érzékeljük. Az egyik korban a darázsderék, a másik korban az abronccsal óriásira növelt csípő tűnik szépnek és "természetesnek". Látásunk, a "természetesről" alkotott elképzelésünk tehát az adott kultúrtörténeti kor függvénye.
Európában a mai értelemben vett divat az újkorban, a kapitalizmussal együtt született. A divatot a 18. századig a felső társadalmi rétegek, az uralkodók által kiadott ruharendeletek befolyásolták, megszabva ezzel a nép ruházatának anyagát, színét és díszítésének mértékét.