Az asztma a leggyakoribb gyermekkori – nem fertőző –, krónikus betegség. A hörgő nyálkahártyájának állandósult gyulladása, amely a hörgők időszakos szűkületével jár, amit a gyermek rohamszer? légszomjként, sípoló légzésként él meg. Oka eddig ismeretlen, de a tapasztalat azt mutatja, a betegség genetikai és környezeti tényezők komplex összejátszásának eredménye.
Nem a hagyományos gyulladással állunk szemben, hanem a szervezetnek egy "félresiklott" védekezési mechanizmusával, minek következtében olyan anyagok termelődnek és rakódnak le a hörgőkben, melyek már maguk idézik elő a további súlyos tüneteket. Az asztmát a tudomány mai állása szerint semmilyen gyógyszerrel vagy terápiával nem lehet teljesen meggyógyítani, ám gyulladáscsökkentőkkel jelentősen javítható a beteg állapota.
Ma már sokféle, igen hatékony terápiás lehetőség áll az orvosok rendelkezésére. Azonban a gyermekek – különösen a kisebbek – nehezen vehetők rá, hogy belélegző készítményeket használjanak. Őket és szüleiket segíti az a nemrégiben megjelent cseresznye íz? rágótabletta, amely az Amerikai, illetve az Európai Tüdőgyógyász Társaság egyöntet? ajánlásával került be az asztma elleni fegyvertárba. Enyhébb és közepesen súlyos betegség esetén – attól függően, persze, hogy a gyermeknek milyen típusú asztmája van – akár magában is meghozhatja a kívánt hatást.
Azokban az esetekben is igen előnyös bevonni a terápiába a rágótablettát, amikor a gyermek az asztma súlyos vagy nagyon súlyos válfajában szenved. Ilyenkor ugyan nem hagyható el a helyileg ható szteroid készítmény, adagja viszont a rágótablettával való kombinációja miatt általában csökkenthető.
A rágótabletta – amely nem hormonkészítmény – nemcsak azért előnyös szer a gyermekek kezelésénél, mert szájon át bevehető, és kellemes íze miatt szinte nem emlékeztet a gyógyszerre, hanem azért is, mert naponta csak egyszer kell bevenni. Használata esetén persze alapszabály a gyermektüdőgyógyász vagy gyermekallergológus előzetes felkeresése, először ugyanis ki kell deríteni, milyen jelleg? asztmáról van szó. Másrészt orvosi javaslat esetén a rágótabletta 90 százalékos támogatást élvez.
(Dr. Kósa Lajos allergológus főorvos, Svábhegyi Gyermekklinika)