Sok szülő felkészületlen az elsősegélynyújtásban, csupán unalmas és már erősen fakuló emlékeik vannak a KRESZ-vizsga utáni kötelező elsősegély-tanfolyamról. Dr. Krivácsy Péter, intenzív terápiás gyermekgyógyász 2004-ben azért indította útjára a Léghajó Programot, hogy használható tudást adjon a szülők és a nagyszülők kezébe. A vészhelyzetek közös jellemzője, hogy bátran és határozottan kell cselekedni ahhoz, hogy a segítség igazán hatékony legyen. Az ötórás kurzus alatt a témában jártas szakemberek megismertetik a lázcsillapítás hatékony módjait, beszélnek még az égésről, balesetekről, félrenyelésről, mérgezésről, rovarcsípésekről, hányásról, hasmenésről, allergiáról és még egy sor más lehetséges vészhelyzetről. A gyakorlati képzésben kiemelt fontosságú az újraélesztés oktatása.
Dr. Krivácsy Péter szerint ez a tudás nem örökíthető át egyik generációról a másikra, mert az orvostudomány is nagyon gyorsan fejlődik. Ami a szüleink idejében még elfogadott gyakorlat volt, azt ma már több esetben károsnak tartják. Például egy égési sérülésnél (akár napégés is) régen a sérült területre zsírt, vajat vagy tejfölt kentek, ma ez már tilos. Az égett területre csak speciális kötszert használhatunk, vagy hideg és tiszta csapvizet folyathatunk rá. Ugyanez a helyzet a félrenyelések kezelésében is. A nagyszüleink még azt tanulták, hogy ilyenkor a gyermeket fejjel lefelé kell lóbálni, de ez, azon túl, hogy nem elég hatékony, még agysérülést is okozhat. Ennél már léteznek hatékonyabb és biztonságosabb technikák is.
Sokan azt hiszik, hogy vészhelyzetben automatikusan tudni fogják, hogy mit kell tenni. Az orvosi tapasztalatok ezt messzemenően cáfolják. Legtöbbször a szülők annyira leblokkolnak a pániktól, hogy semmit nem tesznek, pont akkor, amikor erre a legnagyobb szükség lenne. A programban dolgozó szakemberektől elsajátítható az a technika is, amivel a pánikreakciókat mérsékelni lehet. Dr. Krivácsy szerint vészhelyzetben az a legrosszabb, ha nem teszünk semmit, ennél még az is jobb, ha a segítségnyújtás módszere nem tökéletes, de legalább próbálkozunk.
A Léghajó Programban dolgozó orvosok olyan szemléletet próbálnak meghonosítani Magyarországon, amelynek Európa nyugati felén már komoly hagyományai vannak. A program egyik fontos célja, hogy a kisgyermekes szülőkben oldják a szorongást. Azt tapasztalták, hogy az élet szinte minden területén tökéletességet várnak el tőlük, aminek nem lehet, de nem is kell megfelelni. Mégis ez olyan terheket róhat egy fiatal párra, hogy a kudarctól való félelem miatt bizonyos dolgokhoz nem mernek hozzáfogni. Tudatosítani szeretnék a szülőkkel, hogy vészhelyzetben nem akkor reagálnak helyesen, ha minden orvosi fogást tökéletesen ismernek, hanem ha bátran és határozottan tudnak cselekedni a saját kompetenciájukon belül. Ezenkívül fontosnak tartják, hogy minden háttér-információt megismertessenek és elmagyarázzanak. Például egy ajánlott oltás kapcsán részletesen elmagyarázzák az előnyöket, ugyanakkor a mellékhatásokról is korrekt tájékoztatást adnak. A tények ismeretében döntő szülőket soha nem minősítik. Nem jobb szülő az, aki beoltatja gyermekét bárányhimlő ellen, annál, aki úgy dönt, hogy nem teszi ezt meg.
Aki bővebb információt szeretne programjukról, a www.leghajo.hu oldalon tájékozódhat.