Ha medencevásárláson törjük a fejünket, a pénztárcánk vastagsága mellett az elsők között szokott felmerülni az a kérdés, hogy milyen célt fog betölteni az új szerzeményünk. Amennyiben a gyerekeknek szánjuk pancsolásra, akkor nem kell messzire menni, hiszen szinte minden hipermarketben és nagyobb barkácsáruházban találhatunk néhány ezer forinttól kezdődően felfújható vagy akár merev falú kerti medencét is, amely a szezon után szétbontható. Ezek általában kevesebb használat után is leengedhetnek, kilyukadhatnak, ám kitűnő móka a család legkisebb tagjai számára.
Ha úszásra tervezzük a medencét, elegendő 6-7 méter hosszúságú, 1,2-1,4 méter mélységű medencében gondolkodnunk. A szélessége nagyjából a hosszúságának a fele legyen. Ha nem akarunk egyedül úszni, akkor érdemes 4-5 méter szélesre tervezni. Ennél mélyebb és hosszabb medence szükségtelen pluszkiadást jelenthet. Az uszodákban látottak alapján a köztudatban a 2 méteres mélység van, így sokan azt hiszik, hogy a jó úszómedence minimum 2 méter mély. Ám a gyakorlat azt mutatja, hogy úszáshoz elegendő 1,2 méter mélységű víz is. Ha pedig ennél mélyebbet, 1,4 méteres medencét készíttetünk, az már a mély víz érzését keltheti a használójában.
Folyamatos úszás érzetét eredményezi egy ellenáramoltató beszereltetése, amely már 200 ezer forint körüli összegtől megvásárolható. Akár utólag is a medence peremére csatlakoztathatjuk. Segítségével így már 3-4 méter hosszú medencében is folyamatosan helyben úszhatunk, hiszen az áramoltatók alkalmazásával lehetővé válik a folytonos egyhelyben úszás kisebb helyen is. Az ellenáramoltatók előnye, hogy akár hátmasszírozó gépként is funkcionálhatnak.