A meleg miatti legártalmatlanabb rosszullét a hőségkollapszus, vagyis a verejtékezés, a bőrerek tágulása és a kevés folyadékbevitel miatti ájulás. Hűvös, szellős helyen fektessük a beteget, és itassuk meg!
Napszúrásról beszélünk, ha tartós napsugárzás éri a fejet, és gyakorlatilag begyullad az agyhártya (nem vírus vagy baktérium okozza, azaz steril gyulladásról van szó). Fejfájás, kábultság, szédülés, láz léphet fel. Kissé megemelt felsőtesttel fektessük a beteget, hideg vizes borogatást tegyünk a tarkóra! Lázcsillapító adható. Ha a testhőmérséklet 39 fok fölé nő, vagy tudatzavar lép fel, hűtőborogatás és sürgős kórházba szállítás szükséges. Legjobb azonban a megelőzés: ne menjünk ki a tűző napra, fejfedő mindig legyen rajtunk, különösen kisgyerekeken!
A hőkimerülés lázzal jár, de a hónaljban mért hőmérséklet nem éri el a 38,5 Celsius-fokot. Két formáját különítjük el, a sóhiányos és vízhiányos formát. Sóhiányos formában az erőteljes verejtékezéssel nemcsak vizet, hanem sót is veszítünk. Ha ezt tiszta vízzel pótoljuk, vagy nem eszünk (mondjuk rágcsálnivalót) a víz mellé, akkor úgymond „felhígulunk", vagyis vízmérgezést kapunk. Kissé tudományosabban: a szervezet folyadéktereinek az ionegyensúlya felborul. Ennek következtében izomgörcsök, hasi görcsök, bágyadtság, súlyos esetben keringés-összeomlás léphet fel. Az orvos sótartalmú injekciót ad, ha erre nem rendeződik az állapot, akkor irány a kórház.