A slam poetry egymás szórakoztatására, megnevettetésére, önkifejezésre, elgondolkodtatásra, társadalomkritikára, „a világ megváltoztatására” létrejött, alulról szerveződő műfaj, mely a rap, a költészet, a dalköltés, a színház, a performance és a stand up határait súrolja, mondhatni e halmazok metszete. Bob Holman slamguru szerint az, „ahol a zenész versel, és a költő zenél”. Összehoz rappert, „klasszikus” költőt, hangköltőt, felfedezésre váró amatőrt. Nem titkolt célja a nyelvi sokszínűség megőrzése, a költészet hétköznapokba való beemelése, népszerűsítése – ezen okból New Yorkban már költészeti flash-mobokat is rendeznek.
A családias hangulatú slam-kocsmákban a résztvevők verseny keretében saját verseiket szavalják, erre tizenöt másodperc bemutatkozás után három percük van. A „szavalás” történhet zenei alapra vagy anélkül, ismeretes nyílt (Open Slam), meghívásos (Invitation Slam), megadott téma alapján folyó (Theme Slam) vagy rögtönzött slam (Freestyle Slam).
Ma este nyílt verseny van, hattól nyolcig bárki nevezhetett, a megmérettetést úgynevezett Open Mic – azaz versenyen kívüli fellépés – előzi meg. Ez azoknak ajánlott, akik most próbálkoznak először. A zsűri – melynek tagjai időnként szintén szavalnak – általában egytől tízig pontoz tizedesekkel, de ma csupán egész és fél pontok adhatók. Taps csak hét pont felett jár.