A Melissa officinalis, magyar nevén orvosi citromfű Kis-Ázsiában és a Földközi-tenger környékén honos, de hazánkban is megélő évelő, mely már a középkori füveskönyvekben is előkelő helyen szerepelt, a XVII–XIX. században pedig karmelita-cseppek néven gyógyszerként használták. Napjainkban számos gyógyszer alapanyaga, tudományos kutatások középpontjában álló, egyszerre hagyományos és modern gyógynövény.
A növényi nyugtatók – így a citromfű is – elsősorban a szorongást oldják, és nem altató-nyugtató hatásúak. A hatás mérsékeltebb és lassabban alakul ki, mint a mesterséges szereké, ezért akut, súlyos esetben nem alkalmazhatók. Ugyanakkor nem figyeltek meg egyik növényi szernél sem egyre nagyobb adagra való igényt, sem függőséget. A patikában vény nélkül is kapható, alvást elősegítő készítmények egy része citromfüvet (is) tartalmaz. Erre a célra teaként is használható, mivel a vízoldékony vegyületei felelősek a szorongás csökkentéséért (illóolajnál ez a hatás nem megfigyelhető).
A citromfű görcsoldó, emésztésjavító hatása miatt is használatos. Ráadásul, mivel az emésztési panaszok hátterében nagyon gyakran a feszültség és stresszes életvitel áll, a szorongásoldó hatás is hozzájárul az effajta tünetek csökkenéséhez.
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »
„Keveset enni, sokat mozogni, nem nézni tükörbe” – beszélgetés a ma százkét éves Keleti Ágnes olimpikonnal
Az ötszörös olimpiai bajnok elképesztő életútja »
Járt-e Jézus Indiában?
Hamis evangélium a Názáreti gyermekkoráról »