Azoknak, akik kútépítésen gondolkodnak, számos tényezőt kell figyelembe venniük ahhoz, hogy a lehető legjobban el tudják dönteni, milyen kutat rendeljenek. A legfontosabb kérdés, hogy mire használják majd a kútból nyert vizet. Locsolásra, autómosásra, esetleg toalettöblítésre, mosásra vagy emberi fogyasztásra, konyhai célokra szeretnék-e felhasználni? Hiszen ennek megfelelően kell a kutat kialakítani, hogy a földből talaj- vagy rétegvizet nyerjünk. A talajvíz a felső vízzáró réteg felett helyezkedik el, kizárólag öntözésre használható, általában fogyasztásra alkalmatlan, tekintettel arra, hogy szennyeződéseket is tartalmaz. A rétegvíz emberi fogyasztásra legtöbbször alkalmas, az első vízzáró rétegtől legalább egy vízzáró réteg különíti el, minél mélyebb rétegből való a víz, annál tisztább. Tehát locsoláshoz döntően talaj- vagy csapadékvíz, emberi fogyasztásra rétegvíz használható.
A következő fontos kérdés, hogy ásott vagy fúrt kutat válasszunk-e. Az ásott kút segítségével nyert víz emberi fogyasztásra alkalmatlan, hiszen legtöbbször a talajvíz összegyűjtésére szolgál (jellemzően 10-15 méter mélyről). Egy kút ásása több hetes vagy akár hónapos munka. Falát rendszerint betongyűrűvel vagy téglával rakják ki. Az ásott kút vízszintje rendkívül változó, leginkább a csapadékmennyiségtől függ, így nyáron – amikor a leginkább használnánk – nem ritka, hogy kiszárad. Emellett némi veszélyforrást is jelent gyerekeknek, kisállatoknak, ezért folyamatosan lefedve kell tartani. Bizonyos időközönként (használattól függően) az ásott kutakat tisztíttatni kell, ilyenkor a vizet kimerik, az aljáról a szennyeződéseket a felszínre hozzák, majd fertőtlenítik. Nagy előnye az ásott kútnak, hogy nem igényel szivattyút, akár vödörrel is ki lehet merni belőle a vizet.
Kútfúrást pár métertől akár több száz méter mélységig vállalnak a kivitelezők, attól függően, hogy talaj- vagy rétegvíz elérése a cél. Előnye, hogy a kútfej zárt, így nem balesetveszélyes. Vízellátása folyamatos, akár több száz köbméter vizet is képes biztosítani, melyet szivattyúval lehet a felszínre hozni.