Vannak betegségek, amelyek vagy egy adott népcsoporthoz köthetőek vagy kifejezetten elkerülnek egy adott populációt. Az ebből kiinduló kutatások általában nagyon érdekes táplálkozási szokásokra világítanak rá. Ilyen volt a ma már nagy népszerűségnek örvendő Omega-3 felfedezése is. Az eszkimóknak gyakorlatilag nincsenek szív- és érrendszeri problémáik. Összehasonlítva a velük genetikai rokonságban lévő dánokkal, jelentős különbséget tapasztaltak a kutatók. Az okot a eszkimók „mértéktelen” halfogyasztására, azon belül is az omega 3-ra vezették vissza (napi 12 000 mg táplálékkal felvett telítetlen zsírsav).
A jelek szerint a csontritkulás is adott területhez köthető betegség. Ami az észak-európai lakosságnál gyakori, az Ázsiában nem jellemző. Mind az ázsiai nők, mind a férfiak csontozata erősebb, mint az európaiaké.
Egy vizsgálat több országban nyomon követte az alkar- és csípőtöréseket (USA, Egyesült Királyság, Japán, Szingapúr, skandináv országok). A törések száma Oslóban volt a legmagasabb, annak ellenére, hogy a norvégok sok tejet fogyasztanak, ami a fő kalciumforrásunknak számít. A vizsgálat még egy fontos tényre rámutatott: a nők alkar- és csípőtöréseinek száma magasabb volt a férfiakénál, de a nyugati étrendet folytató férfiak is gyengébb csontozattal rendelkeznek, mint az ázsiaiak.